Rizičan posao: Najteže rudarske nesreće koje su se dogodile u Srbiji

01.04.2022. | 21:33

Najveće rudarske nesreće u Srbiji bile su u rudnicima u Aleksincu, Resavici i Sokobanji, gdje se dogodila i današnja nesreća.

U rudnicima uglja sa podzemnom eksploatacijom gdje ima izdvajanja opasnog i zapaljivog gasa metana postoji niz rizika koji mogu biti uzročnici upale i eksplozije metana koji pomiješan sa vazduhom čini eksplozivnu smješu i može biti jedan od uzroka nesreća u rudnicima, prenosi RTS.

Jedan od rizika jeste i postupak miniranja u takvim rudnicima, a pored miniranja mogu biti i nepoštovanje propisanih normativa i standarda u rudarstvu bez obzira na stručnu spremu kao i niz drugih nepredviđenih faktora.

Poslije nesreće u rudniku “Soko” podsjećamo se najvećih rudarskih nesreća koje su se dogodile u Srbiji.

Najveća nesreća na ovom prostoru dogodila se 17. novembra 1989. godine u Aleksinačkim rudnicima. Zbog požara u sjevernom reviru na dubini od 700 metara izgubljeno je u jednom danu čak 90 života.

Stradala je cijela prva smjena. Izvlačenje tijela je trajalo 25 dana. Kao uzrok nesreće navodi se požar koji su izazvali varioci prilikom nestručnog uklanjanja jedne šine, aparatom za autogeno zavarivanje.

Još jedna velika nesreća dogodila se u Aleksinačkom rudniku, nešto ranije, 1983. godine. Tada je stradalo 35 rudara.

U to vrijeme Aleksinački rudnik bio je jedan od savremenijih rudnika jer je posjedovao i kontrolu gasno ventilacionih parametara u jami preko dispečerskog centra na površini sa sistemom za govornu komunikaciju jama površina.

Međutim, prilikom porasta nivoa metana u jami došlo je do samozapaljenja i eksplozije koja je odnijela 35 žrtava.

U rudniku Rembas u jami Strmosten u Resavici 1984. godine poginulo je 34 rudara. Tada je nažalost nastradala cijela smjena u subotu prije podne, prilikom kvara na električnoj mreži, a samim tim i zastojem u radu ventilacije.

Jedna od najvećih nesreća koja je zabilježena na našim prostorima dogodila se 21. jula 1893. godine u Senjskom rudniku.

Pouzdanih podataka o tome koliko je rudara stradalo u toj nesreći nema, zbog toga što se tada nije ni vodila evidencija zaposlenih.

Prema nekim podacima riječ je o 28 ljudi, ali ima naznaka da ih je bilo više čak i 55. Cijela smjena rudara ostala je zarobljena pod zemljom, to je bila jedna od najvećih rudarskih nesreća u Srbiji.

Najveća nesreća koja se dogodila u rudniku “Soko” u Sokobanji odnijela je 29 života, a dogodila se 1998. godine.

Došlo je do izbijanja otrovnih gasova u rudniku “Soko” koji su doveli do nesreće kada je stradalo 29 rudara od kojih je deset bilo izloženo toplotnom i mehaničkom udaru eksplozije, a ostalih 19 rudara se ugušilo jer nije bilo dovoljno kiseonika.

Takođe, u ovom rudniku zbog upale i eksplozije metana 1974. godine nastradalo je 15 rudara, dok je iduće 1975. god. došlo do izboja gasa i materijala i tom prilikom je nastradalo pet rudara.

Bivšu Jugoslaviju potresao je 26. avgusta 1990. godine i pogibija rudara u jami Dobrnja-Mramor rudnika Kreka kod Tuzle.

Stradalo je čak 190 osoba, kada je došlo do eksplozije u oknu.

Oznake: Posao, Rudnik, Srbija