Puštena u saobraćaj posljednja dionica obilaznice oko Beograda: Evo kakve sve prednosti donosi VIDEO

29.06.2023. | 11:03

Posljednja dionica obilaznice oko Beograda, od Straževice do Bubanj Potoka, u dužini od 9,74 kilometra, puštena je danas u saobraćaj.

Poslije više od 30 godina gradnje, od Batajnice do niškog auto-puta kod Bubanj Potoka, moći će da se stigne auto-putem u punom profilu, to jest sa ukupno šest saobraćajnih traka, u dužini od 47 kilometara.

-Završetkom obilaznice oko Beograda preusmjerava se saobraćaj sa preopterećene osnovne mreže gradskih saobraćajnica na obilaznicu, što doprinosi skraćenju vremena putovanja za tranzitne tokove, smanjenju broja saobraćajnih nezgoda, troškova eksploatacije vozila, štetnih gasova i buke od vozila na užem gradskom području – kažu u Putevima Srbije.

Obilaznica će smanjiti broj vozila na mostu Gazela, koji je jedan od naših najopterećinih saobraćajnica, preko kojeg dnevno pređe između 200.000 i 250.000 ljudi, skoro 130.000 vozila, više od 7.000 lakih kamiona i više od 3.000 vozila javnog prevoza.

Obilaznica oko Beograda povezuje krak Koridora 10b, E-75 (granica sa Mađarskom, Horgoš – Novi Sad – Beograd) sa Koridorom 10, E-70 (granica sa Hrvatskom, Batrovci – Beograd), državni put IB reda broj 26 i Rutom 4, E-763 “Milošem Velikim” (Beograd – Požega – granica sa Crnom Gorom Boljare) i ponovo dijelom Koridora 10, E-75 (Beograd – Niš – Preševo – granica sa Makedonijom).

Najavljeno je da će se uskoro graditi i nastavak, tzv. sektor C od Bubanj Potoka i Vinče, preko Dunava, do Pančeva, u dužini od 31 kilometar, kako bi se nastavio saobraćajni prsten.

Predviđena je gradnja kombinovanog drumsko-železničkog mosta preko Dunava, između desne obale naselja Vinča i leve obale naselja Starčevo, i nastavak železničke pruge Beli Potok-Pančevo u dužini od 29 kilometara.

Sektor 6 beogradske obilaznice sastoji se od dve trake (pun profil) autoputa od tunela Straževica do petlje Bubanj Potok (uključujući i petlju), u dužini od 9,74 km. U okviru sektora 6 kompletno je izvedena i desna i leva traka auto-puta, koja uključuje otvorenu deonicu trase, tunel Beli Potok, petlje Avala i Bubanj Potok, dva mosta u trupu autoputa: most br. 16 i most br. 17, dva nadvožnjaka u petlji Avala, osam mostova u petlji Bubanj Potok, kao i četiri nadvožnjaka duž sektora 6. Kada je reč o tunlu Beli Potok, lijeva cev i desna cev duge su po 360 metara.

Radove su izvodili kineska komapnija Power China, azerbejdžanski Azvirt i domaći podizvođači.

Izvođač radova je Power Construction Corporation of China Ltd, podizvođač AzVirt ogranak Beograd, a stručni nadzor su obavljali Građevinski Institut Centralna Putna Laboratorija d.o.o. i Makspro d.o.o, Adomne d.o.o. i Aba-geodetska kuća d.o.o . Oni su gradili drugu traku obilaznice oko Beograda, od novog mosta na Savi kod Ostružnice do Straževice zajedno sa novim tunelom, i obe trake do Bubnj Potoka – (sektore 4,5 i 6 u dužini od 20,4 km), a ugovorena vrednost radova zajedno sa aneksima iznosi 325,1 milion evra.

Projekat je finansiran 15 procenata iz budžeta Srbije, a preostalih 85 procenata od kredita kineske Eksim banke. Obilaznica će smanjiti broj vozila na mostu Gazela, koji je jedna od najopterećinih saobraćajnica, a preko kojeg dnevno pređe između 200.000 i 250.000 ljudi, skoro 130.000 vozila, više od 7.000 lakih kamiona i više od 3.000 vozila javnog prevoza.

Poledica: Ubrzava se saobraćaj i smanjuju nesreće

– Otvaranjem obilaznice oko Beograda, Srbija i njen glavni grad dobili su mnogo, jer se završetkom tog putnog pravca u dužini od 47 kilometara, dvostruko ubrzava saobraćaj, koji sada ide preko Gazele, udobnije će se putovati, a smanjiće se i broj saobraćajnih nezgoda – izjavio je danas pomoćnik direktora preduzeća “Putevi Srbije” Miodrag Poledica.

Dodao je da preko Gazele dnevno prelazi  150.000 do 160.000 vozila, a ovom izgrađenom obilaznicom imaćemo najmanje 30.000 vozila svakog dana.

-Dakle rasterećuje se grad Beograd. Mi smo kroz grad Beograd imali u potezu od petlje Dobanovci do petlje Bubanj potok najmanje 18 većih priključenja na auto-put, što je dodatno usporavalo saobraćaj, a ovde ćemo imati svega sedam petlji, od petlje Batajnica do petlje Bubanj potok, sva ukrštanja biće nivelisana, dakle nema usporavanja saobraćaja – rekao je on za Tanjug.

Dnevno je izgrađenim i neizgrađenim dijelovima obilaznice oko Beograda prolazilo bilo više od 4.500 kamiona, dodao je on i naglasio da se sav taj saobraćaj sada izmješta na obilaznicu oko Beograda, što je dobro za privredu Srbije i zemalja regiona.

Poledica je istakao da će se otvaranjem obilaznice oko Beograda uticati na smanjenje broja saobraćajnih nezgoda.

-Veliki broj saobraćajnih nezgoda karakteriše auto-put koji je išao kroz Beograd, negde oko 553 saobraćajnih nezgoda smo imali 2022, a na obilaznici smo imali (na izgrađenim i neizgrađenim delovima) negde oko 60 nezgoda. Sada sa završetkom ove obilaznice i puštanjem u saobraćaj mi ćemo rasteretiti grad i imati manji broj saobraćajnih nezgoda – objašnjava on.

Kako je tekla gradnja

Sedamdesetih godina prošlog vijeka započelo se sa planovima oko izgradnje saobraćajnog prstena oko Beograda kojim bi se teški teretni saobraćaj izmjestio iz glavnog grada Srbije.

Planovi o izgradnji obilaznice pravljeni su u vreme izgradnje nekadašnjeg auto-puta Bratstvo i jedinstvo, koji je zamišljen kao glavna putna saobraćajnica tadašnje SFRJ.

Radovi su zbog raspada savezne države, rata i sankcija kasnije bili obustavljani, pa ponovo nastavljani.

Krajem aprila 1999. godine završeni su radovi na dionici od Dobanovaca do Ostružnice, ali neposredno pred otvarenje, 29. aprila 1999. godine bombardovan je najveći objekat na trasi – most preko rijeke Save kod Ostružnice.

Obnova mosta trajala je od 29. jula 2002. do 23. decembra 2004. godine.

Krajem 2008. godine otvorena je deonica od Ostružnice do Orlovače, a u maju 2012. godine pušten je u saobraćaj deo obilaznice od Batajnice do Dobanovaca i od Orlovače do novog tunela Straževica, u ukupnoj dužnini od 16 kilometara.

Oznake: Beograd, Obilaznica