Pupovac povodom 30 godišnjice zločina: Ostajem kriv za sve, a zbog nebrige hrvatske države

17.12.2021. | 19:01

Sutra se navršava 30 godina od zločina hrvatskih jedinica nad Srbima u Mašićkoj Šagovini, u Hrvatskoj, jednog u nizu zločina nad pripadnicima srpskog naroda za koji niko nije odgovarao, a predsjednik Srpskog narodnog vijeća Milorad Pupovac kaže da su razlog za izostanak kazne za odgovorne za sve zločine nad Srbima nebriga hrvatske države i izbjegavanje da se to učini.

Pupovac, koji će sutra u Voćinu prisustvovati komemoraciji povodom 30 godišnjice od zločina nad Srbima i Hrvatima u tom mestu, u izjavi za Tanjug ističe i da je došlo do potpunog zastoja kada je po sredi, ionako retko i teško kažnjavanje počinilaca ratnih zločina nad Srbima na podrčuju Hrvatske.

“Nebriga sa jedne, a sa druge strane izbegavanje da se oni koji su počinili zločine protiv srpskih civila i zarobljenika kazne. I to nije samo u Voćinu i području Virovitičko-podravske županije, to je, nažalost, tako na području cele Hrvatske”, rekao je Pupovac.

Zato smatra da bi to morala da bude ozbiljna tema za međudržavni razgovor, izrazivši nadu i uverenje da će to i biti, jer je Hrvatska tu temu postavila kao jedan od uslova za odnose između Srbije i Evropske unije.

“Pa, kada je već to tako – onda je neophodno da se ta tema zaista uzme u obzir, to pitanje neprocesuiranja ratnih zločina i nestalih”, rekao je Pupovac i dodao da je u Voćinu veliki broj nestalih Srba.

Kada je riječ o položaju srpske manjine u Hrvatskoj, Pupovac ističe da bi bilo normalno da se to pitanje 30 godina kasnije ni ne postavlja, odnosno da bi trebalo da se postavi samo pitanje šta će sledeće biti urađeno za unapređenje tog položaja, umjesto što se konstantno pitamo kakav je položaj.

Stalno, kaže, dolazi neka politika koja unazađajuje taj položaj i kod Srba stvara osećaj neugode, straha, nejednakosti, pa i mržnje, sa čim se, poručuje, Hrvatska mora suočiti.

Na pitanje da li očekuje reakciju Evropske unije na ponašanje Hrvatske, Pupovac konstatuje da je Unija, nažalost, zabavljna sobom, nedovoljno je koncentrisana na prava i slobode na njenom i nedovoljno je usmerena na ceo region, uključujući i Hrvatsku, da bi videla koliko takve stvari koje se dogadaju u Hrvatskoj štete odnosima u regionu, doprinose lošim odnosima u BiH, sa Srbijom…

“Čini mi se da, kada se EU vrati i pokaže veći interes na ovom području, da će onda i pitanje kako se pojedini segmenti hrvatske politike i javnosti odnose prema Srbima u Hrvatskoj i delu hrvatske prošlosti doći na dnevni red i da će ljudi u Hrvatskoj morati da povedu više računa o tome”, rekao je Pupovac.

Njegova stranka, SDS S, na prethodnim izborima takav odnos prema Srbima u Hrvatskoj, ilustrovala je upečatljivim izbornim spotom, koji je pratio ironični slogan “Pupi je za sve kriv”, a na pitanje da li je i dalje “Pupi kriv za sve”, odgovara da neki nastoje da stvore utisak da jeste.

“Zato je najbolji način da nastavimo sa tom vrstom poruka, da s jedne strane branimo demokratske vrednosti u Hrvatskoj, prava Srba i drugih manjina, a da se na račun onih koji nas napadaju na takav način, slikaju Srbe i njihove predstavnike kao da od njih dolazi svo zlo ovog sveta ponekad nasmejemo”, rekao je Pupovac.

Pupovac je česta meta napada hrvatskog predsednika Zorana Milanovića, za kojeg kaže da nije prvi predsednik koji se nepredsednički odnosi prema svojim sugrađanima, predstavncnica Srba, ali je zaista prešao sve granice..

On ističe da za to razloga nema, osim u činjenici da se on (Pupovac) bori za prava Srba.

 

“Naše je da zastupamo pravo Srba u Hrvatskoj, a hoće li to neko nazivati ”etnobiznisom”, ili nekim drugim pogrdnim imenima… to je već stvar onoga ko to govori. Naše je da pamtimo ono što niko drugi ne bi bez nas i partnerskih organizacija, kao što su žrtve porodice Zec, ali predsednikovo sigurno nije da ponižava sećanje na taj strašan zločin”, rekao je Pupovac.

Poručio je da je najmanje što se od Milanovića očekuje, kada već ne zagovara kažnjavanje onih koji su taj zločin počinili i istinsku, pravu odštetu, da omalovažava zločin i ponižava sećanje na njega.

Za nekoliko dana biće godina od razornog zemljotresa u Baniji, a tamošnje stanovništvo će drugu zimu provesti u privremenim smeštajima.

Pupovac vidi nekoliko razloga za sporu obnovu Banije, jedan je što se tlo nije smirivalo, drugi – loša organizacija onih koji je trebalo da pripreme ceo posao, a treći novac.

Novac je, kaže, sada u velikoj meri osiguran, što iz evropskih, što iz nacionalnih fondova, a i zakonoski okvir koji je sprečio bolju organizaciju je promenjen.

Raspisani su, dodaje, javni konkursi i trebalo bi da prvih nekoliko stotina kuća i stanova budu gotove već u martu naredne godine.

Komentarišući atmosferu i zamalo fizički obračun između opozicije i vlasti na poslednjoj sednici Sabora, zbog izmene Zakona o zaštiti građana od zaraznih bolesti, Pupovac kaže da je problem što neki zloupotrebljavaju epidemiju u političke svrhe, a neki koriste pojam slobode i prava da bi stvarali haos u društvu, čime, zapravo, kaže, doprinose održavanju visoke smrtnosti u Hrvatskoj i širenju virusa.

“Kada neko kaže – ja imam pravo na virus… Imaš pravo, i pravo da kažes glupost ali ne na moju štetu. Onda ostani sa virusom kod kuće, ali ne možes sa njim doći na posao, u sabor.. To je spor zbog kojeg smo se sukobili, sa onima koji su počeli da grade neku vrstu sanitarnog kordona prema svima u parlamentu, a onda su dobili da su svi u parlamentu napravili sanitarni kordon prema njima”, rekao je Pupovac.