Propali pregovori! SPC: Vlast Crne Gore dijalog koristi za ucjene i politički marketing

21.07.2020. | 20:07

Druga runda pregovora, na nivou ekspertskih timova Vlade Crne Gore i Mitropolije crnogorsko-primorske, o spornom zakonu o slobodi vjeroispovijesti, završena je bezuspješno.

I dok crnogorski premijer poručuje da je Vlada bila spremna za kompromis, u Mitropoliji jasni – Vlada, za razliku od Crkve nije imala iskrene namjere da putem dijaloga dođe do rješenja. Dijalog je, poručuje crkva, služio za nove ucjene i politički marketing.

Episkopski savjet Srpske pravoslavne crkve saopštio je da je tokom pregovora o Zakonu o slobodi vjeroispovijesti postavljen neviđen ultimatum Crkvi da se ponovo registruje i da iznova, kao nekakva novoformirana vjerska zajednica, stiče pravni subjektivitet koji je priznat i prepoznat od svih vlasti, pa čak i okupatorskih, kroz vijekove do danas.

“Razmotrili smo Vladin prijedlog potencijalnih izmjena članova 63 i 64 zakona i konstatujemo da su oni u suštini obesmišljeni uz insistiranje Vlade na opstanku člana 62 zakona kojim se, istina uslovno, crkvena imovina proglašava za državnu, iako to ona nikada nije bila u istoriji Crne Gore”, stoji u saopštenju episkopskog savjeta.

Nakon propalih razgovora građanima se  putem društvene mreže Tviter obratio premijer Duško Marković. Kaže da Vlada nije kriva i da je bila spremna za razgovor.

“Koristim priliku da će Vlada i u budućnostiu garantovati vjerske slobode osigurati mirno uživanje crkvene imovine. Crna Gora je slobodna i sekularna država u kojoj uz poštovanje zakona nikada ni na jednom mjestu vjernicima, vjerskim službenicima crkvama i vjerskim zajednicama ne smije i ne može biti tijesno”, naglasio je Marković.

Ovakva izjava potpuna je suprotnost od svega što zvanična Crna Gora godinama već radi SPC. Od protjerivanja i hapšenja vladika, sveštenika, privođenja mitropolita, protjerivanja sveštenika i monaha zbog boravišnih dozvola.

“Pregovori propali i u ovom trenutku ne postoji nikakva mogućnost da dođe do dogovora što će po mom mišljenju dovesti do toga da čim se popravi epidemiloška situacija nastavljaju se litije i protesti. Političkoj i institucionalnoj krizi u Crnoj Gori nema kraja”, naglasio je novinar Marko Vešović.

Očigledno da ozbiljne spremnosti ni političke volje kod vrha crnogorske vlasti nije bilo, kada je poziv na razgovor upućen i da je ovo bio samo jedan od brojnih pokušaja da zvanična Crna Gora nametne rješenja koja isključivo njima odgovaraju.

Da je Mitropolija bila spremna za istinski razgovor potvrđuje činjenica da su prihvatili nastavak pregovora sedam dana nakon što su postavili krajnji rok za ovu vrstu dijaloga.

Oznake: Crna Gora, Dijalog, Vlada