Priznanje za srpskog istoričara: Terzić izabran za inostranog člana Ruske akademije nauka

03.06.2022. | 20:34

Srpski istoričar, akademik i diplomata Slavenko Terzić izabran je gotovo jednoglasno za inostranog člana Ruske akademije nauka, što, kako je rekao, predstavlja veliko priznanje za njega i za srpsku istoriografsku nauku.

Terzić, koji je bivši ambasador Srbije u Moskvi, rekao je za “Sputnjik” da je znao da je kandidat, jer je običaj i u ruskoj i u srpskoj akademiji nauka da se traži saglasnost na kandidaturu.

“Iskren da budem, nisam očekivao da ću dobiti toliko glasova – 1.022 glasa od 1.063 koji su glasali za mene je bilo prosto veličanstveno. Znači skoro jednoglasna podrška. Naravno da je to za mene jedna izuzetna čast i priznanje za moj naučni rad i sve što sam pisao. Tim pre što je reč o akademiji sa dugom tradicijom koja je osnovana 1724. godine, u vreme Petra Velikog i za dve godine će obeležiti tri veka postojanja”, naveo je Terzić.

Terzić napominje da su mnoga ugledna imena svjetske, ali i srpske nauke bila članovi te akademije, među njima i Ruđer Bošković, Stojan Novaković, LJuba Stojanović, Pavle Savić, te od istoričara Vasa Čubrilović.

“To doživljavam kao priznanje ne samo meni lično, nego i kao priznanje srpskoj istorijskoj nauci u celini i svim mojim profesorima na Filozofskom fakultetu u Beogradu”, izjavio je Terzić.

On je napomenuo da Ruska akademija nauka uživa veliki ugled u Rusiji i svijetu.

“Okupljala je najveća imena ruske nauke i to čini i danas. Ima ogroman broj naučnih instituta, naučnih časopisa. Mislim da ona danas objavljuje više od 160 naučnih časopisa iz svih naučnih oblasti. Biti inostrani član takve akademije nauka je ogromno priznanje, a za mene i izuzetna čast i zadovoljstvo”, istakao je Terzić.

Terzić je ocijenio da je na to priznanje uticala i činjenica da je bio ambasador Srbije u Moskvi, te napomenuo da je njegova knjiga “Stara Srbija-drama jedne evropske civilizacije” prevedena na ruski jezik i da ju je, osim ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu i šefu diplomatije Sergeju Lavrovu, podijelio i mnogim njegovim kolegama, istoričarima u Akademiji nauka.