
Prihvaćena žalba: Filipu Zavadlavu sud smanjio kaznu zatvora zbog trostrukog ubistva
03.10.2025. | 12:33Visoki krivični sud Republike Hrvatske donio je presudu kojom je djelimično prihvatio žalbu Filipa Zavadlava i preinačio presudu Županijskog suda u Splitu u dijelu koji se odnosi na kaznu zatvora.
Umjesto prvostepeno određenih 40 godina, Zavadlav je sada pravosnažno osuđen na 35 godina dugotrajnog zatvora. U kaznu mu je uračunato i vrijeme koje je proveo u istražnom zatvoru, u kojem se nalazi od 2020. godine.
Zavadlav je osuđen zbog trostrukog ubistva počinjenog u januaru 2020. godine u Splitu. Naoružan automatskom puškom, kretao se gradom i ispalio više hitaca prema dvojici muškaraca na motociklu. Jedan od njih je odmah preminuo, dok j drugi naknadno podlegao povredama u bolnici. Nedugo zatim Zavadlav je naišao na još jednog muškarca na motociklu i pucao i na njega, usmrtivši ga na mjestu događaja. Oružje je nakon toga odbacio u kontejneru.
Sud je potvrdio zaključak da se radi o tri krivična djela ubistva, a ne o teškom ubistvu, kako je tvrdilo državno tužilaštvo. Prema obrazloženju, nije dokazano da je riječ o unaprijed planiranoj i bezobzirnoj osveti, već da je optuženi djelovao situaciono.
Pri odmjeravanju kazne sud je uzeo u obzir smanjenu ubrojivost optuženog utvrđenu psihijatrijskim vještačenjem, njegove teške lične i porodične prilike, kao i životnu dob (danas 29 godina). Kao otežavajuće okolnosti navedeni su način i sredstvo počinjenja krivičnih djela, trostruko ubistvo mladih osoba, hladnokrvnost, upornost u postupanju, nedostatak empatije prema žrtvama i izostanak kajanja.
Međutim, Visoki krivični sud ocijenio je da je prvostepena kazna od 40 godina bila prestrogo odmjerena. Procijenjeno je da će svrha kažnjavanja – generalna i specijalna prevencija, kao i društvena osuda – biti ostvareni i jedinstvenom kaznom od 35 godina zatvora.
Protiv presude Visokog krivičnog suda dopuštena je žalba Vrhovnom sudu Republike Hrvatske, prenosi Večernji.