Poziv Vladi i Skupštini Srbije: Usvojiti rezoluciju o genocidu nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH

09.02.2022. | 15:27

Predstavnici Organizacionog odbora “Apela za usvajanje prijedloga rezolucije o ustaškom genocidu Nezavisne Države Hrvatske (NDH) nad Srbima, Jevrejima i Romima od 1941. do 1945. godine” pozvali su danas Vladu i Skupštinu Srbije da usvoje prijedlog te rezolucije do 15. februara, kada sadašnjem sazivu parlamenta ističe mandat.

Najstariji poslanik u Skupštini Srbije i preživjeli logoraš Jasenovca i još pet logora u NDH Smilja Tišma, kao inicijator rezolucije, i Gojko Rončević Mraović, koji je kao dječak prošao kroz pakao ustaškog logora Jastrebarsko, uputili su zahtjev predsjedniku Vlade Srbije Ani Brnabić da se Vlada izjasni o prijedlogu rezolucije i inicira posebnu sjednicu Skupštine o tom dokumentu.

Oni su podsjetili da se grupa poslanika 7. decembra prošle godine izborila da prijedlog rezolucije uđe u skupštinsku proceduru, ali ne i da bude uvršten u dnevni red parlamenta, jer je za to prvi put glasalo desetoro, a u drugom pokušaju 44 poslanika, što je bilo nedovoljno.

Zahtjeve koje su uputili Tišma, po kojoj je predloženi dokument o ustaškom genocidu nazvan “Smiljina rezolucija”, i Rončević na današnjoj konferenciji za novinare podržali su profesor Miladin Ševarlić kao predsjednik Organizacionog odbora “Apela za usvajanje prijedloga rezolucije”, doktor Branislav Nestorović i profesor na Fakultetu bezbjednosti u Beogradu Ilija Kajtez.

Ševarlić je najavio da će se predstavnici odbora i oni koji ih podržavaju od sutra okupljati pred Vladom Srbije i čekati dok ih ne primi Brnabićeva i dok im ne kaže da li je Vlada za ili protiv prijedloga rezolucije.

Tišma je, govoreći o značaju rezolucije, funkcionerima Vlade, kolegama iz parlamenta i javnosti poručila da imaju na umu da su oni koji ne pamte svoje žrtve i zločine nad sopstvenim narodom osuđeni na propadanje i nestajanje.

“Uvažamo sve žrtve osim naših, a naša Skupština je još 2011. donijela deklaraciju o zločinu u Srebrenici, dok se ne prihvata naš prijedlog rezolucije o ustaškom genocidu. Potrebno je da parlament Srbije osudi ustaški genocid kako se ne bi pravila zamjena teza da su Srbi genocidan narod, a da drugi gaje evropske vrijednosti”, rekla je Tišma.

Rončević je ocijenio da je usvajanje rezolucije istorijska šansa da se “prekine kontinuitet genocida nad Srbima”.

“Taj kontinuitet traje od zločina `Vražje divizije` u Prvom svjetskom ratu, preko ustaškog genocida u NDH, poratnog MASPOK-a, terorističkih akcija ustaške emigracije do `Oluje` kao najvećeg etničkog čišćenja u posljeratnoj Evropi i sve do nedavnog vojnog pakta Zagreba i Prištine”, rekao je Rončević.

U prijedlogu rezolucije navodi se da je njen cilj da trajno sačuva sjećanje na ustaškki genocid, kao i suočavanje sa prošlošću i ograđivanje od zločina, što će doprinijeti dobrosusjedskim odnosima budućih generacija.

Predlagači su istakli da je njihov motiv za donošenje rezolucije ideja da ustaška zlodjela i Holokaust uđu u kolektivnu memoriju čovječanstva kao opomena da se takvi zločini nikada ne ponove.

Oznake: Genocid, Srbija