Podgorica obilježava Sretenje: Program će početi polaganjem vijenaca

13.02.2026. | 13:41

U Podgorici će u nedjelju, 15. februara, biti organizovan niz aktivnosti povodom Sretenja i Dana državnosti Srbije, najavljeno je iz Srpskog nacionalnog savjeta Crne Gore.

Delegacije Srpskog nacionalnog savjeta će položiti vijence kod Spomen-obilježja srpskom vojniku Ljubi Јevtiću u Njegoševom parku u Podgorici, a nakon toga kod spomenika voždu Karađorđu u Karađorđevom parku.

Planirano je i polaganje vijenaca u podgoričkom naselju Doljanima kod Spomen-obilježje srpskim vojnicima koji su stradali prilikom povlačenja preko Crne Gore za Albaniju.

Na kraju programa obilježavanja Sretenja u Podgorici planiran je i susret sa gostima i prijateljima u prostorijama Srpskog nacionalnog savjeta u Srpskoj kući.

Dan državnosti Srbije – Sretenje proslavlja se 15. i 16. februara, a ustanovljen u spomen na dan kada je na zboru u Orašcu 1804. godine dignut Prvi srpski ustanak.

Sretenje se proslavlja i kao Dan ustavnosti Srbije u spomen na dan kada je u Kragujevcu 1835. godine izdat i zakletvom potvrđen prvi Ustav Knjaževstva Srbije – Sretenjski ustav.