Patrijarh potpisao ugovor o stipendiranju studenata bogoslovija: “Jako važno vjersko obrazovanje”

16.04.2024. | 14:00

NJegova svetost patrijarh srpski Porfirije potpisao je u Beogradu ugovor o stipendiranju studenata bogoslovskih fakulteta i akademija.

Ugovore su u Palati Srbija potpisali i najviši predstavnici tradicionalnih crkava i vjerskih zajednica u Srbiji, koje su podnijele prijave na konkurs Uprave za saradnju sa crkvama i vjerskim zajednicama Ministarstva pravde Srbije.

Osim patrijarha, svečanosti potpisivanja su prisustvovali i episkopi bački Irinej i raško-prizrenski Teodosije, direktor Uprave za saradnju s crkvama i vjerskim zajednicama Srbije Vladimir Roganović, kao i predstavnici drugih vjerskih zajednica.

Patrijarh Porfirije je u besjedi nakon potpisivanja istakao značaj i smisao obrazovanja i prosvjete, navodeći da to za srpsku, ali i sve druge crkve i i vjerske zajednice u Srbiji predstavlja jednu od najvažnijih briga.

Patrijarh je istakao da su vaspitanje i obrazovanje važni za društvo i državu, te da se Crkva i društvo ne mogu odvojiti.

“Koliko god je važno sticanje znanja, jednako je važno i versko obrazovanje i vaspitanje, zato što se ono tiče u najdubljem smislu identiteta, odnosno onog što čovek jeste i treba da bude”, rekao je srpsk patrijarh.

NJegova svetost je istakao da Crkva smatra veoma značajnom saradnju između države i crkve i vjerskih zajednica u svim njenim segmentima, a naročito u oblasti prosvjete i obrazovanja, te ukazao i na značaj teologije i bogoslovlja, navodeći da je bogoslovlje jedna od najvažnijih briga crkve i svih vjerskih zajednica jer se tiče, ne samo informacija o Bogu i vjerskom životu, nego i cjelovitog bića čovjeka, vrijednosti i načina njegovog postojanja.

“Bogoslovlje obuhvata sve što mislimo, govorimo, činimo i što jesmo. Zato bogoslovlje ima i svoj spoljašnji izraz i svoje unutrašnje dimenzije, iskustvo sa Bogo postaje naš život”, rekao je patrijarh.

Patrijarh Porfirije je napomenuo da bogoslovlje nema za cilj da se usklađuje sa duhom vremena, nego da preobražava duh vremena i čini ka preudkusom vječnosti, carstva Božijeg.

“Da budemo jedno ne samo u veri, nego i u dubokom unutarnjem znanju i spoznaji da je Bog naš tvorac, ali i promislitelj koji se brine o nama, i da je on iznad svega ljubav, a mi stvoreni po njegovoj slici i prilici, što znači da smo i bića stvorena i za večnost”, rekao je patrijarh Porfirje.

Roganović je u obraćanju podsjetio na kontinuiranu podršku koji Srbija pruža mladim teolozima i gradi čvrste mostove međuvjerskog razumijevanja i saradnje i ima snažnu želju da pruži podstrek razvoju teološke misli i nauke.

“Srbija je mesto gde se grade prijateljstva, razumevanje i ljubav, gde su mozaici različitih tradicija, kultura i duhovnosti, koje su obogatile jedna drugu”, rekao je Roganović.

On je napomenuo da Uprava ostaje privržena da pomaže oblast teološkog obrazovanja, jer se tako unapređuje duhovna i teološka kultura, te da zato i obezbjeđuje znatna sredsvta za stependiranje studuenta srednjih vjerksih škola i teoloških fakulteta.

“Posvećeni smo negovanju najboljih mogućih odnosa sa svim tradicionalnim crkvama i verskim zjednicama i na tom putu nema boljeg načina njego ulagati u obrazovanje i vaspitanje naše dece”, istakao je Roganović.

Roganović je ukazao na temeljeni ideal obrazovanja još od antičkih vremena i da je primarni cilj obrazovanja stvaranje pravednog društvaa, a da vjersko obrazovanje ima dvostruki učinak – individualni i socijalni jer inividualnim se stiče znanje o osnovnim moralnim vrlinama, a socijalnim se formira pravednije i humanije društvo.

Nakon potpisivanja je upriličen i okrugli sto “Versko obrazovanje u 21. veku – perspektiva i usklađenost sa sistemom obrazovanja u Srbiji”, na kojem su razmatrana pitanja razvoja i unapređivanja verskog obrazovanja u odnosu na propise koji uređuju oblast obrazovanja u Srbiji.

Događaj je organizovala Uprava za saradnju s crkvama i vjerskim zajednicama Ministarstva pravde Srbije.