Nova optužnica protiv Šarića, kako je uspio da izvrši kriminalna djela iz zatvora

08.10.2022. | 19:28

Tužilaštvo za organizovani kriminal podiglo je novu optužnicu protiv Darka Šarića i još 14 osoba zbog sumnje da su od početka 2020, pa sve do 14. aprila 2022. godine, izvršili niz krivičnih djela.

Ovo je treći postupak koji se vodi protiv Šarića. Prvi se vodi za šverc skoro šest tona kokaina iz Južne Amerike u zemlje zapadne Evrope, a drugi za pranje više od 20 miliona evra.

Teško ubistvo, trgovina drogom, nabavljanje, nošenje i promet oružja, lažno prijavljivanje, zloupotreba službenog položaja, krivična su djela koja se Darku Šariću i njegovoj kriminalnoj grupi stavljaju na teret. Kako Tužilaštvo navodi, Šarić je napravio plan da se iz „bezobzirne osvete“ ubije Nebojša Joksović, svjedok saradnik u postupku koji se vodi protiv njega i drugih osoba, a kada u tome nisu uspjeli, Šarić je naložio se Joksović diskredituje i izgubi status svjedoka saradnika.

Urednik KRIK-a kaže da detalji istrage o tome dovode u pitanje kvalitet zaštite koju svjedok ima u Srbiji.

„Njemu je više puta imovina napadana bombama, pucano je, više puta su granatirali njegovu firmu koja se bavi štampom, kuća mu je paljena, njegov brat od strica je ubijen. Iz praćenja svjedoka saradnika su zaključili da on nije čak ni kompletno pod zaštitom policije. Na primjer, kad izlazi iz kuće on je imao neki potez od 50-ak metara gdje hoda sam do prvog policajca, što su oni vidjeli kao slabu tačku u njegovom kretanju“, rekao je urednik KRIK-a Stevan Dojčinović.

Tužilaštvo u optužnici navodi da su okrivljeni Duško Mirković, Danilo Stojanović i Milutin Radovanović, policijski službenici MUP-a, UKP-a, SBPOK-a, kao i Službe za kriminalističko obavještajne poslove opstruirali istrage protiv članova ove Šarićeve grupe, tako što su prikupljali strogo povjerljive podatke iz istrage i saopštavali ih Darku Šariću.

„A koji je pripadnicima ove organizovane kriminalne grupe naloge o kriminalnom djelovanju izdavao iz pritvorske jedinice Posebnog odjeljenja za organizovani kriminal Višeg suda u Beogradu i to korišćenjem kriptovanih telefona sa instaliranom aplikacijom Skaj“, navelo je Tužilaštvo.

Iz toga logično slijedi pitanje kako je Darko Šarić iz pritvorske jedinice u Specijalnom sudu mogao da koristi telefon i aplikaciju Skaj i tu nastaje komplikacija.

„Onoliko koliko mi znamo, nijedan telefon nije pronađen kod Šarića kada su pretresli njegove ćelije i kad je priveden nisu pronađeni ti telefoni koje je on navodno koristio iz pritvorske jedinice. Biće zanimljivo da vidimo na koji će način Tužilaštvo dokazati da je on imao telefone i da ih je tamo koristio. Ja pretpostavljam da će se držati baznih stanica pa će pokušati na taj način da dokažu da su se telefoni tu nalazili“, dodaje Dojčinović.

Kriptovane telefone i Skaj aplikaciju koristila je i grupa Veljka Belivuka, kojoj se sudi za sedam teških ubistava. Sadržaj poruka koje su članovi te grupe među sobom razmjenjivali predstavlja ključni dokaz Tužilaštva da su zločine počinili.

Dojčinović ukazuje na to da je Šarićeva grupa bitno drugačije koristila i kriptovani telefon i Skaj.

„Vidimo da je ova grupa bila mnogo pažljivija. Nisu sebe nazivali imenima, slali su isključivo tekstualne poruke, nisu razmjenjivali fotografije i nisu razmjenjivali mnogo detalja iz kojih može da se zaključi da su oni“, rekao je urednik KRIK-a.

Inače, ova optužnica podignuta je pred sam istek roka od šest mjeseci, koliko Šarić i njegovi saradnici mogu ostati u pritvoru, budući da su uhapšeni 14. aprila ove godine. Tužilaštvo posebno ističe da nastavlja istragu o ubistvu Šarićevog nekada bliskog saradnika Milana Milovca, zvanog Cigla, za koje upravo njega sumnjiče.