Nezgodna situacija: Građani Srbije između straha od ruske odmazde i pritiska Zapada

18.05.2022. | 10:04

Sve više se analizira stanje u srpskom društvu u odnosu na rat u Ukajini i odnosom sa Ruskom federacijom.

Profesor Centra za geopolitiku Univerziteta Kembridž Timoti Les ocijenjuje da je osnovan strah građana Srbije od moguće odmazde Rusije u slučaju uvođenja sankcija toj zemlji, ali i netrpeljivost ka moćnim zemljama Zapada od kojih potiče pritisak na Srbiju da se pridruži sankcijama Rusiji.

U izjavi za današnji “Blic”, Les kaže da otuda ne čudi opadanje popularnosti EU i što je prvi put u istoriji nedvosmislena većina građana protiv ulaska u EU.

On kaže da same akcije EU već izazivaju nezadovoljstvo naroda prema njoj samoj.

“Većina građana Srbije bi radije ostala neutralna u sukobu koji uključuje njihova dva glavna strateška partnera. Nervozni su zbog moguće odmazde Rusije, bilo u vidu prekida snabdjevanja gasom ili promenom njene pozicije prema Kosovu, s obzirom na novi interes Rusije za prekrajanje granica. Oni, takođe, ne cijene moćne članice EU, poput Njemačke, koje koriste pitanje međunarodnog članstva Kosova kako bi izvršile pritisak na Srbiju da sankcioniše Rusiju”, upozorava Les.

On ističe da se pred građane Srbije postavlja izbor između dvije stvari, od kojih se ne zna koja je gora – ili da povlačenjem stranih investicija ostanu praznih novčanika ili da ne znaju kako će se i po kojim cijenama grijati na zimu.

Profesor Timoti Les pretpostavlja da će ozlojedjenost dostići kriznu tačku ako predsjednik Srbije Aleksandar Vučić odluči da je pritisak prevelik da bi mogao da se izdrži, i popusti zahtjevima EU.

“Ipak, ishod ove drame nije siguran. Druge države, uključujući Francusku i bliske susjede Srbije, vjeruju da EU ne može sebi da priušti da otuđi Srbiju, posebno u kontekstu rata u Ukrajini, i te države biće oprezne kako ne bi isprovocirale bilo kakve radikalne korake na sjeveru Kosova. To postavlja ograničenje za jastrebove članice EU”, poručuje Les.