More odnosi obalu Ade Bojane: Snimci pokrenuli nova upozorenja VIDEO
05.01.2026. | 15:34Ada Bojana, jedan od najljepših dijelova crnogorske obale, suočava se s razornom snagom mora.
Snažni talasi i olujno nevrijeme posljednjih dana izazivaju ogromnu štetu, rušeći i odnoseći kućice, dok mještani i ljubitelji ovog jedinstvenog ostrva nemoćno posmatraju kako nestaje obala, prenosi Blic.
Na društvenim mrežama proširio se dramatičan video-snimak koji prikazuje kako more guta obalu i odnosi objekte. Snimak je izazvao lavinu reakcija, a jedan korisnik platforme Iks (X) sažeo je osjećaj mnogih:
Kakva katastrofa na Adi Bojani.
More odnosi kućice
Država ništa ne radi da trajnije zaštiti taj biser crnogoske obale. 👇 pic.twitter.com/5cGNlyXBbP— Ðetić (@KonteZanovic) January 4, 2026
– Kakva katastrofa na Adi Bojani. More odnosi kućice. Država ništa ne radi da trajnije zaštiti taj biser crnogorske obale – napisao je.
Ovaj događaj ponovo je u centar pažnje stavio dugogodišnji problem erozije i neadekvatne zaštite Ade Bojane. Iako stručnjaci godinama upozoravaju na hitnu potrebu za sistemskim i trajnim rješenjima, konkretni potezi nadležnih institucija i dalje izostaju, ostavljajući sudbinu ovog prirodnog bisera neizvjesnom, prenosi hrvatski „Index“.
Ada Bojana je riječno ostrvo, na samom kraju ulcinjske Velike plaže, na mjestu gdje se rijeka Bojana odvaja od nje. Obale koje zapljuskuje Bojana poznate su po drvenim kućicama, s kojih mještani na tradicionalan, specifičan način love ribu koju možete probati u lokalnim ribljim restoranima.
U Nikšiću ugrožene kuće zbog poplava
Zbog obilnih padavina koje su juče zahvatile Nikšić, a koje su nastavljene i danas uz najavljeni crveni meteoalarm, došlo je do plavljenja više domaćinstava u Grebicama kod Nikšića. Potopljen je i jedan auto-otpad, gdje su pod vodom ostala vozila. U naselju Grebice od juče ujutru nema struje zbog kvara.
Uslijed obilne kiše u bjelopoljskom selu Bliškovo i naselju Rogojevići došlo je do izlivanja rijeka i potoka. Nevrijeme je pogodilo i naselja na Cetinju i u Šavniku, piše crnogorski „Dan“.
