“Molim vas, spasite mi život”: Vapaj djevojke kojoj treba pomoć humanih ljudi FOTO

02.11.2020. | 19:03

Jedno sumorno, snježno jutro promijenilo je život mlade Jelene Maletić.

Od djevojke koja je vodila aktivni društveni život, kćerke i sestre za ponos, do osobe kojoj su po prijemu u bolnicu nakon udesa koji je doživila doktori davali nula odsto šanse da preživi. Danas, dvije godine nakon nesreće, Jelena i dalje vodi bitku za normalan život.

Na dan tragedije u utorak 13. februara, kao i svako jutro ije toga, išla je na posao kolima. Kako nam je rekla Milica, sestra Jelene Maletić (26), tog jutra je bilo hladno, padao je snijg i put još uijvek nije bio očišćen. U direktnom sudaru s kamionom Jelena je zadobila teške povrede glave, edem mozga, hematome, povrede stomaka i prelom butne kosti. Nakon brojnih operacija, pri čemu su joj izvadili slezinu, skratili tanko cijevo i na četiri mjesta zašili jetru, nije bilo vremena da se radi operacija noge. Noga je samo fiksirana i tako je zarasla, pa je sada kraća šest centimetara.

“Još nisu razjašnjene okolnosti u kojima se dogodila nesreća. Bila je sama u autu i nastradala je u direktnom sudaru sa kamionom u jednoj krivini u Štitaru, na putu između Bogatića i Šapca. Nije utvrđeno ko je kriv. Pri tom, tim putem ne bi ni trebalo da se kreću kamioni jer širina puta ne ispunjava uslove u kom mogu da se mimoiđu kamion i auto, a kamoli dva kamiona. Put je i pod nagibom i samim tim je izuzetno opasan kad je klizavo. Niko osim nje nije bio povrijeđen u udesu”, kaže ona na početku razgovora za Blic.

“Izvinite, ima nula odsto šanse da preživi”

Prognoze ljekara su bile sumorne. Poražavajuće po porodicu i prijatelje. Po prijemu u bolnicu u Šapcu ljekari joj nisu davali nikakve šanse za život.

https://twitter.com/maletic_jelena/status/1319512659641929728

“Povrede su bile višestruke. U Urgentnom centru nam nisu davali ništa bolje prognoze. Edem mozga, hematomi na mozgu, prelom butne kosti, naprsla jetra, unutrašnja krvarenja, zbog čega su morali da odstrane dio tankog crijeva i slezinu. Pala je u komu, u kojoj je bila 17 dana. U međuvremenu je bilo još komplikacija, krvarenje iz želuca, klinička smrt… Znate, kao i svaka mlada osoba, voljela je izlaske. Imala je puno drugarica, tako da su vikende provodile zajedno. Bila je omiljena u društvu. Uvijek vesela i nasmijana, s dobrim smislom za humor. Prije nesreće je završila fakultet i zaposlila se u struci, kao knjigovođa u jednoj firmi u Šapcu. I sve to nestane preko noći.Rekli su nam da će biti biljka i vratil smo je kući sa 22 kilograma”, rekla je porodica ove djevojke.

Porodica Maletić je dožijvela još jedan udarac. Rečeno im je da će Jelena čitav život ostati biljka i da joj nema pomoći.

“Poslije buđenja iz kome je vraćaju u Šabac, gdje nam govore da će čitav život biti biljka, da joj nema pomoći. Dijagnoza – kvadriplegija. Svi odustaju od nje. Šalju je u Slankamen na rehabilitaciju. Poslije četiri mjeseca provedena tamo, vraća se kući sa 22 kilograma i u ništa boljem stanju. Nisu joj više nikad zakazali nijednu kontrolu i od tada sve pada na privatno liječenje i banje u koje smo je vodili o svom trošku i na našu inicijativu. Liječenje homeopatijom je dalo najviše rezultata, kineska medicina, akupunktura i akupresura su je doveli do ovoga gdje je sada, a to je da može da priča, što je morala ponovo da uči, a sada uči i da hoda. Trenutno se nalazi na privatnoj poliklinici u Novom Sadu, gdje ide na fizikalne terapije”, priča porodica ove djevojke.

Danas, dvije godine poslije, ukućani s Jelenom komuniciraju kao s djetetom. Naime, zbog problema sa pamćenjem koji je ostao kao posljedica sudara, Jelena ne pamti šta je jela, koji je dan, ali na radost svih, pamti makar pjesme koje čuje.

https://twitter.com/maletic_jelena/status/1318059110357733377

“S obzirom na to da joj je mozak najviše oštećen, komunikacija sa njom je na nivou komunikacije sa djecom. Sjeća se svega što se desilo prije udesa, ali poslije toga ne. Ima problem sa kratkoročnim pamćenjem. Ne pamti koji je dan, ko joj je bio u posjeti, šta je pojela prije deset minuta, ali zato pamti sve nove pjesme koje čuje. Zbog povrede mozga, ona ne može još uijek da hoda samostalno. Prvi put kad smo je podigli da stoji, nije znala da napravi nijedan korak, morali smo da je učimo kako treba da pomjera noge. Sada to umije, ali i dalje nije j tih pokreta koje pravi”, rekli su.

Jelena ima šansu, ali je potrebna pomoć

Zbog posla, života i obaveza, Maletići danas žive u tri grada – Milica je zbog posla u Beogradu, njena majka sa Jelenom zbog liječenja u Novom Sadu, dok njen otac i brat žive u porodičnom domu u i situacija je sama po sebi teška, a pogotovo što su svi razdvojeni.

“Mama i Jelena sada žive u Novom Sadu zbog terapija, tata i brat su kod kuće u Bogatiću, a ja živim i radim u Beogradu. Vikende provodimo zajedno, trudimo se da budemo pozitivni i podrška jedni drugima”, rekla je Milica.

Za Jelenu se pojavio tračak nade u vidu liječenja matičnim ćelijama u Ukrajini, te bi nakon pomaka koji je usijedio u Novom Sadu, kvalitet njenog života mogao da bude poboljšan nakon liječenja u Kijevu. Ipak, za to je potreban veliki novac, a kako Maletići već danas izdvajaju oko 200.000 dinara za njeno liječenje, ovaj put im je potrebna pomoć svih nas, zbog čega su se i obratili organizaciji “Budi human”.

https://twitter.com/maletic_jelena/status/1319725228881227778

“Postoji klinika u Kijevu, u Ukrajini, koja radi liječenje matičnim ćelijama i oni vjeruju da bi mogli da joj pomognu u oporavku. Sve što radimo za nju, radimo sami i na sopstvenu incijativu. Trenutne fizikalne terapije koje radi koštaju oko 170.000,00 RSD mjesečno, a liječenje u Kijevu, kom se nadamo, košta oko 625,000,00 RSD po tretmanu. Trebalo bi uraditi tri tretmana. O šansama i prognozama niko ne želi da priča. Kao što znate, mozak je vrlo neistražen i niko ne može da nam garantuje kako i koliko dugo će teći oporavak””, rekla je Milica na kraju razovora za Blic.

Priču o Jeleni, možda je najbolje zaokružiti njenim tvitom koji na pravi način simbolizuje i njenu i želju njene porodice.

“Molim vas ljudi, spasite mi život”

Jeleni Maletić možete pomoći na sljedeći način:

Slanjem SMS poruke: Upišimo 807 i pošaljimo SMS na 3030

Slanjem SMS poruke iz Švajcarske: Upišimo human807 i pošaljimo SMS na 455

Uplatom na dinarski račun: 160-6000000069894-81

Uplatom na devizni račun: 160600000006989869

IBAN: RS35160600000006989869

SWIFT/BIC: DBDBRSBG

Uplatom platnim karticama putem linka: E-doniraj

Uplatom sa vašeg PayPal naloga putem linka: PayPal