Mjesec dana od požara u diskoteci: Da li je tragedija mogla da bude izbjegnuta i ko će odgovarati

17.04.2025. | 17:16

Prošlo je mjesec dana od katastrofalnog požara u Sjevernoj Makedoniji, u gradiću Kočani, u diskoteci “Puls”, u kojem je život izgubilo 62 ljudi, od kojih je šestoro maloljetnika, a lakše i teže povređeno oko 200.

Do sada je privedeno i saslušano nekoliko desetina osumnjičenih ljudi i ispitano oko 300 svjedoka, ali ostaje dilema, da li je tragedija mogla da bude izbjegnuta i ko je za nju odgovoran.

Od posljedica upotrebe pirotehničkih sredstava, 16. marta, 59, uglavnom mladih ljudi, zauvijek su ostali u diskoteci smrti, a još tri osobe su kasnije preminule.

Stojanče Stefanov (24) iz Kočana je 62. žrtva požara u diskoteci “Puls” u ovom makedonskom gradiću, saopštilo je danas Ministarstvo zdravlja Sjeverne Makedonije.

Iz Ministarstva su naveli da je Stefanov preminuo jutros, mjesec dana poslije tragičnog požara, i da su o tome obaviješteni sa VMA u Beogradu.

Kako su pojasnili, riječ je o pacijentu koji je odmah prvog dana upućen na liječenje na VMA u Beogradu i koji je posljednjih mjesec dana bio intubiran i u kritičnom stanju.

“Reč je o pacijentu sa 27 odsto pokrivenosti opekotinama i teškim povredama od udisanja dima”, saopšteno je iz Ministarstva zdravlja. Stefanov je operisan na VMA 4. aprila i stavljen je na EKMO aparat, preko kojeg se krv oksigeniše, odnosno obogaćuje kisikom, prenosi Srna.

“Međutim, zbog težine povreda veći deo hospitalizacije bio je nestabilan i teškog opšteg stanja. Ministarstvo zdravlja izražava najdublje saučešće porodici i svima koji su pogođeni tragedijom u Kočanima”, navodi se u saopštenju.

Još jedan pacijent je i dalje u kritičnom stanju.

“Svih devet pacijenata u Skoplju je u relativno dobrom i stabilnom stanju i očekujemo da će ovih dana da budu pušteni kućama, ali to ćemo znati ove ili sljedeće nedjelje. U inostranstvu je momentalno 48 pacijenata. Sada je od 193 primljena pacijenta ostalo 57”, rekao je Arben Taravari, ministar zdravlja Sjeverne Makedonije.

U improvizovanom objektu, predviđenom za tekstilnu industriju, diskoteka je radila sa falsifikovanom dozvolom.

“Do ovog momenta, kočansko tužilaštvo u vezi sa požarom, sprovodi istragu protiv ukupno 45 fizičkih i tri pravna lica… Dopunski, istraga se vodi protiv sedam policijskih službenika, zbog organizovanog kriminala i korupcije, a na osnovu odluke koju je donijelo specijalno tužilaštvo”, rekao je Ljupčo Kocevski, državni javni tužilac Sjeverne Makedonije.

Osim vlasnika i upravnika diskoteke, organizatora koncerta, obezbjeđenja kluba i korisnika pirotehničkih sredstava, osumnjičeni su sadašnji i dva bivša gradonačelnika Kočana, građevinski i tržišni inspektori, direktori različitih direkcija u opštini i ministarstvima, bivši ministri.

“Pored jednog osumnjičenog ministra ekonomije, državnog sekretara i još trojice službenika na rukovodećim pozicijama, novoosumnjičena su još tri lica koja su u periodu funkcionisanja kluba bila na funkcijama ministra za ekonomiju, zatim dvojica državnih sekretara i još tri službena lica na rukovodećim pozicijama, nadležna za ugostiteljske dozvole”, dodao je Kocevski.

“Očekujemo odgovornost od svih koji su povezani sa tragedijom u Kočanima, ali ne samo onih koji su povezani sa tim već i za prethodne tragedije, treba da odgovaraju i da transparentno izađu pred javnost svi koji su bili povezani sa tragedijama do sada”, navela je Milena Janevska, iz Udruženja građana “Ko je sljedeći”.

Diskoteka u kojoj se dogodila najveća nesreća u istoriji Sjeverne Makedonije, imala je samo dva protivpožarna aparata i bila je bez izlaza za evakuaciju.

U trenutku požara, u njoj je bilo 650 ljudi, a prikazana je prodaja samo 250 karata.

Dr Milan Stojičić, direktor Klinike za plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju KCS, rekao je za Euronews Srbija da se u toj zdravstvenoj ustanovi nalazi 13 pacijenata iz Sjeverne Makedonije i da će nakon uskršnjih praznika nekoliko njih biti otpušteni sa liječenja.

“Pre tačno mesec dana u Urgentni centar Kliničkog centra primljeno je 17 pacijenata povrijeđenih u požaru u Kočanima u Sjevernoj Makedoniji. Od njih 17, najveći broj osim termičkih imao je i inhalacione povrede, a kod petoro od njih bila je neophodna mehanička ventilacija, odnosno oni su bili na respiratoru, dok je većina preostalih bila na kiseoničnoj potpori. Radi se o veoma teškim pacijentima. Svi pacijenti skinuti sa respiratora, a neki od njih otpušteni su na kućno lečenje. Tako da u ovom trenutku imamo 13 pacijenata”, rekao je Stojičić.

Rekao je i da se radi o populaciji mladih, te da najmlađi pacijent ima ima 17, a najstariji 30. godina. Dodaje i da će pojedini već poslije uskršnjih praznika biti otpušteni iz bolnice.

“U lečenju ovih pacijenata, koje je jako teško, učestvuju multidisciplinarni timovi. Osim hirurga – plastičara, tu su stalno anesteziolozi iz urgentnog centra, tu su bronholozi, pulmolozi, infektolozi, opšti hirurzi sa kojima mi svakodnevno sarađujemo na lečenju”, naveo je Stojičić.