Mitropolit Joanikije se nada brzom potpisivanju Temeljnog ugovora između SPC i Vlade Crne Gore

07.09.2021. | 23:28

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije večeras je izrazio nadu da će “vrlo brzo” doći do potpisivanja Temeljnog ugovora te mitropolije Srpske pravoslavne crkve i Vlade Crne Gore.

„To je vrlo blizu rješenja“, rekao je mitropolit Joanikije za RTS.

On je napomenuo da „treba pogledati svaki detalj“ i kako je naveo, „još jednom provjeriti“.

„Mi tu uošte nismo nestrpljivi i oko toga je dignutno mnogo bespotrebne priče i galame“, rekao je on.

Prema njegovim riječima, dobri pravnici su tu za sva ta „još eventualno otvorena pitanja“. „Tu, znate, bitne su formulacije, mislim da dobra volja volja nije u pitanju jer je, koliko ja vidim, ima i sa jedne i sa druge strane“, rekao je on.

Mitropolit Joanikije je rekao i da nada „da će do toga (potpisivanja Temeljnog ugovora) brzo doći“.

„Ja ću dati svoj doprinos, naravno dao sam ga i do sada jer smo mi nacrt tog ugovora imali već 2012. godine“, rekao je on.

Prema njegovim riječima, tada nije bilo nikakvog dijaloga crkve i crnogorske vlade.

„Tada, naravno, nije bilo nikakvog dijaloga oko tog ugovora, nego je samo rečeno biće započet a istovremeno je i prekinut“, rekao je on.

Naveo je i da je SPC tada predala nacrt tog ugovora Vladi Crne Gore i da nije bilo nikakvog odgovora.

„Ovo je zapravo isti tekst, malo dorađivan, malo popravljan… uvijek to zahtijeva da se iznova provjeri,… neka se provjerava koliko god treba ali idemo prema tome da se taj ugovor potpiše“, rekao je on.

Upitan o njegovim i porukama patrijarha Porfirija sa ustoličenja na Cetinju i iz Podgorice da su podjele duboke i da će trebati dosta vremena da se prevazidju i umanje, Joanikije je podsjetio da je rekao i da su vještački izazvane i nepotrebne.

„Ako ne bi bilo te mržnje i ostrašćenosti mi bi lako razgovarali, ne bojimo se da saslušamo i razmjenjujemo argumente i razumne i utemeljene misli i dobru volju ali nismo za svađu“, rekao je on.

Mitropolit Joanikije je rekao i da mu je na dan ustoličenja, na Cetinju, najvažnije bilo da se poštuje zakon, te ukazao da je crnogorski Ustav najviše kršio onaj koji je trebalo najviše da ga brani.

„Ako je nekome stalo da se ustoličenje ne dogodi, da to ne bude u Cetinjskom manastiru, on to može da ospori sudskim putem“, rekao je on.

Prema njegovim riječima, Crna Gora je zemlja u kojoj treba da se poštuju Ustav i zakon.

„Nažalost, onaj koji bi najviše trebalo da štiti Ustav, najviše ga je i kršio – to se često dogadja u istoriji…“, rekao je mitropolit Joanikije.

On je naveo da se otvoreno mora reći da je „gospodin Đukanović (predsjednik Crne gore Milo) lično stajao iza svih nemira koji su se dogodili na Cetinju“.

„Mi smo to predvidjeli i učinili smo sve da do nemira ne dodje, donosili smo vrlo teške odluke …“, rekao je on.

Podsjetio je da je na kraju Vlada Crne Gore „preuzela odgovornost“ da se mitropoliji i vjernicima omoguci „pravo koje ima“ i koje je, kako je naveo, „zakonito i vjekovno naše pravo“.