Kurti: Prelazak bez prepreka, duh principijelnih razgovora je reciprocitet

27.08.2022. | 22:02

“Državljani Republike Kosovo, sa ličnim dokumentima (LK) koje izdaje naša država, moći će da prelaze granicu sa Srbijom na svim graničnim prelazima bez prepreka, tereta i zadržavanja. Isto će važiti i u suprotnom smjeru u slučaju ulaska na Kosovo sa identifikacionim dokumentima (LK) koje izdaju vlasti Srbije”, potvrdio je kosovski premijer Aljbin Kurti.

Duh principijelnih i ravnopravnih razgovora u Briselu je reciprocitet, dodao je. Predsjednica Kosova Vjosa Osmani je navela da su “reciprocitet i jednakost temelji odnosa”.

Danas je postignut dogovor da Srbija prestane sa izdavanjem ulazno-izlaznog dokumenta za građane sa kosovskim ličnim kartama, kako je to činila proteklu deceniju na osnovu sporazuma o slobodi kretanja iz 2011.

Srpska vlast je tako riješila svoje protivljenje da prihvati recipročnu mjeru kada je kosovska vlada 29. juna donijela odluku da od 1. avgusta započne sa uvođenjem iste procedure za državljane Srbije. Međutim, odluka nije stupila na snagu na Sjeveru, jer su podignute barikade, te je odložena na mjesec dana nakon što se hitno uključio američki ambasador u Prištini, uz podršku EU, podsjeća KoSSev.

Istovremeno je u Prištini krajem juna donesena i odluka o zamijeni tablica KM na RKS, sa rokom do 31. oktobra, čemu su se Srbi na čelu sa Beogradom usprotivili takođe. Tog dogovora nema ali i Vučić i Priština potvrđuju da kosovske vlasti započinju da sprovode tu odluku od 1. septembra.

„Međutim, to je rok od dva mjeseca pa ćemo da vidimo“, kazao je ranije danas srpski predsjednik, bez detalja o tome šta su mjere Srbije, ali uz naglasak da se Srbija ne odriče KM tablica.

„Duh principijelnih i ravnopravnih razgovora u Briselu je reciprocitet. Normalizujuća rješenja moraju imati reciprocitet iznutra, kako to dobrosusjedski odnosi podrazumijevaju“, sada poručuje Aljbin Kurti.

„Zahvaljujem se posrednicima, gospodi Borelju, Lajčaku i Eskobaru, a posebno američkom ambasadoru Hovenijeru na njihovoj posvećenosti i doprinosu. Hvala vam svima na podršci i strpljenju, posebno u ove posljednje četiri nedjelje“, dodao je.

Kosovski premijer sve vrijeme insistira na „reciprocitetu sa Srbijom“, počev od uvođenja posebnih mjera, preko toga da je u pregovorima sa Srbijom cilj „uzajamno priznanje“, u središtu čega je upravo reciprocitet.

Da je današnjim dogovorom zapravo ozvaničen reciprocitet između Srbije i Kosova, te da je Srbija poslije deceniju Vučićeve vladavine, ne samo satjerana u ćošak, kako srpski predsjednik redovno ističe, već zapravo više nije ni u pregovaračkoj sobi, komentarisala je srpska političarka sa Kosova Rada Trajković. Ona je ipak pozdravila dogovor kojim se olakšava sloboda kretanja.

I dok komentari uveliko stižu na društvenim mrežama i u privatnom životnom prostoru o „izdaji“, ironično – „pobjedi Srbije i srpskog predsjednika od 5:0/10:0“, Petar Petković, vest iz Brisela o postizanju dogovora komentariše kako je prihvaćen uslov Vučića a na Kosovu sačuvano prisustvo Srbije.

„To znači da će svaki građanin Srbije koji živi na Kosovu i Metohiji moći sa srpskom ličnom kartom slobodno da se kreće. Svaki Srbin južno i sjeverno od Ibra, bez izuzetka, će moći sa svojom srpskom ličnom kartom normalno i bez problema da živi, radi, putuje i prelazi preko administrativnih prelaza“, poručio je direktor Kancelarije za KiM.