
Kon: Moraće da se pooštre mjere, sprečavanje kontakata na minimum 14 dana
14.03.2021. | 19:56Epidemiolog Predrag Kon izjavio je za N1 da su konsultacije medicinskog dijela Kriznog štaba s premijerkom protekle u konstruktivnoj atmosferi, da je struka ostala pri stavu da epidemiološke mjere moraju da budu pooštene, a da će o tome kakve će mjere konkretno biti donijete, biti odlučeno sutra ili narednih dana.
„Medicinski dio Kriznog taba ostao je na svojim pozicijama, zbog činjenice da se epidemiološka situacija pogoršava. Moramo sprovesti oštre mjere kako bismo spriječili dalje širenje virusa. Uz činjenicu da se povećava broj pacijenata u bolnicama, da se povećava broj vakcinisanih, ali da to nije još uvijek dovoljno“, kazao je Kon.
Mediji prenose, poslije konsultacija Brnabić sa članovima medicinskog dijela Kriznog štaba, da će se sastanak Kriznog štaba održati sutra i da će se tada znati koje će biti to nove restriktivne mjere.
Kon, međutim, kaže, da nikakav poziv za sastanak nije dobio.
„Kad će te mjere biti sprovedene, ostavljamo da vidimo i čekamo, nismo dobili za sutra poziv za sastanak“, rekao je.
Sagovornik N1 ponavlja da „vikend mjere“ nisu bile dovoljne da se stopa zaraze smanji.
„Ovo je praktično bio drugi vikend, onaj prethodni je bilo polovično, prije tri vikenda, a prošle subote je bilo otvoreno sve do 12h. Tada sam rekao da mjere tokom vikenda mogu malo da uspore prirodan tok, ali vidimo da nisu bile dovoljne, mi u medicincko dijelu smo govorili da one nisu dovoljne, da su kozmetičke“, naglasio je Kon.
Prema njegovim riječima, minimum za „zatvaranje“, odnosno vrijeme tokom kojeg treba da se smanje kontakti, kako bi došlo do smanjenja broja zaraženih, sada nije više 10 dana, nego 14.
„To je minimum vremena koje će biti potrebno da se spusti aktivnost virusa“, rekao je.
Nema popuštanja bilo kakvih mjera
O bilo kakvom popuštanju mrea, kaže, nema ni govora.
„A kako će biti ‘zategnuto’, moraćemo da sačekamo, ne zavisi od medicinskog dijela Krizong štaba. Mi smo na stavu da je to trebalo i ranije, mi smo uvijek ostajali na mjerama koje smo predlagali, s tim što smo tražili minimum, sada se taj minimum povećavan zbog povećanog broja oboljelih“, rekao je.
Korona žurke i koncerte, kaže, nije krizni štab mogao da spriječi.
„To je nešto što je izvan djelokruga našeg rada u kriznom štabu. Neki koncerti održavani su koristeći se ‘rupom’ u uredbi, ali je tamo jasno rečeno da samo institucije kulture mogu da organizuju neke manifestacije, uz mjere predostrožnosti. Više desetina puta smo govorili da su koncerti sa otvorenim pjevanjem, jedni od glavnih mjesta transmisije virusa, do 20 metara se može prenijeti virus“, ojasnio je Kon.
U takvoj situaciji, kada, kako kaže, neko ne sprovede napisano, ni on ni članovi Kriznog štaba nemaju uticaj.
Daleko smo od kolektivnog imuniteta
Na pitanje kada možemo očekivati da postignemo kolektivni imunitet, Kon nije dao precizan odgovor.
„Vidite da se javljaju nove varijante virusa, to otežava odgovor na to pitanje, ali ako govorimo o apsolutnim brojkama, u Srbiji se on kreće između 1,5 i dva miliona potpuno vakcinisanih, to je duplo više nego sada. Sa druge strane, možda treba da bude i veći procenat, uglavnom, potrebno je 80 odsto imunih ljudi, bilo zaražavanjem, bilo vakcinacijom. Mi smo još daleko od toga“, kazao je.
Predsjednica Vlade Ane Brnabić održala je danas sastanak sa medicinskim djelom Kriznog štaba, kada je odlučeno da će epidemiološke mjere najvjerovatnije biti pooštrene u odnosu na prošlu radnu nedjelju.
Premijerka je ranije danas navela da medicinski dio Kriznog štaba insistira na tome da se pooštre mjere.
Navela je da razumije zdravstene radnike, ali da se mora razmišljati i o tome šta će donijeti dodatne restrikcije u smislu dodatnog kršenja mjera koje ne može da se iskontroliše.
“Pokušavamo da nađemo balans i mislim da u tome uspijevamo, jer i dalje imamo generalno dosta dobre pokazatelje i ekonomske i zdravstvene”, rekla je premijerka.