Istoričar o konferenciji o Stepincu: Nikada nije do kraja sprovedena deustašizacija Hrvatske

16.03.2023. | 09:21

Istoričar Srđan Graovac iz Centra za društvenu stabilnost ocijenio je da to što Hrvatska 21. marta u Evropskom parlamentu organizuje konferenciju o kontroverznom kardinalu Alojziju Stepincu potvrđuje da nikada do kraja nije sprovedena deustašizacija hrvatskog društva.

“Veličanje ljudi koji su podržavali ustaški režim ili se od njega nisu ograđivali je nešto što je sramno i ne ide na čast ni hrvatskim poslanicima, a ni EU, koja će tako nešto sprovesti u djelo”, istakao je Graovac.

Graovac je za “Večernje novosti” ocijenio da Evropski parlament sigurno ne bi postupio isto da je tema konferencije Jozef Gebels, njemački ratni zločinac i ministar propagande nacističkog Trećeg rajha.

On je dodao da bi tada teško ikome palo na pamet da dozvoli taj događaj.

Evropski parlament se ogradio od konferencije o Stepincu, koja će na inicijativu hrvatskog evroposlanika Željane Zovko biti organizovana 21. marta, baš kao i 2016. godine povodom izložbe u njegovu čast, uz obrazloženje da su “isključivo poslanici odgovorni za nezvanične aktivnosti, iako se održavaju pod njihovim krovom sve dok poštuju ugled parlamenta”.

Alojzije Stepinac bio je zagrebački nadbiskup od 1937. do smrti 1960. godine.

Na početku Drugog svjetskog rata u Kraljevini Jugoslaviji, kardinal Stepinac je po ulasku Nijemaca u Zagreb 10. aprila 1941. godine podržao osnivanje Nezavisne Države Hrvatske i fašistički režim Ante Pavelića.

Vrhovni sud NR Hrvatske osudio ga je 1946. na zatvorsku kaznu zbog saradnje s vrhom ustaške države, prekrštavanja desetina hiljada Srba u Hrvatskoj i za podstrekavanje koje je ustašama pružio katolički kler.

Katolička crkva u Hrvatskoj uglavnom negira ovakve optužbe na račun Stepinca, pa ga je 1998. godine papa Jovan Pavle Drugi proglasio blaženim.

Međutim, Papa Franja stopirao je dalji proces Stepinčeve kanonizacije, a srpski istoričari smatraju da je odgovoran za masovno prekrštavanje srpskog pravoslavnog stanovništva u doba ustaške vlasti, te zbog ćutanja i prećutnog odobravanja pogroma nad srpskim življem, kao i Jevrejima i Romima, što je dovelo do genocida nad tim narodima.