Hidrometeoroliški zavod izdao detaljno upozorenje: Crveni alarm zbog toplotnog talasa u regionu

22.07.2025. | 11:51

Republički hidrometeorološki zavod najavio je toplotni talas u Srbiji do kraja radne nedjelje, a temperature će biti i do 42 stepena Celzijusa!

Institut za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut” oglasio se zbog vrućina i objasnio da je toplotni talas pojava od najmanje tri uzastopna dana kada je maksimalna dnevna temperatura vazduha iznad definisane kritične vrijednosti.

– Na osnovu najnovijeg prognostičkog materijala u narednih deset dana postoje uslovi za pojavu toplotnog talasa od 21. do 27. jula u borskom i zaječarskom okrugu, od 23. do 27. jula u južnobanatskom okrugu i od 24. do 27. jula u Beogradu, srednjobanatskom, braničevskom, kosovskomitrovačkom, kosovskopomoravskom, kosovskom, pomoravskom, a od 24. do 26. jula u severnobačkom, severnobantskom, mačvanskom, kolubarskom, zlatiborskom, podunavskom, rasinskom, nišavskom, jablaničkom i prizrenskom okrugu, a potencijalno u većem delu Srbije, osim u planinskim krajevima, u periodu od 21. do 26. jula. Prognozirane vrednosti maksimalne dnevne temperatura vazduha će biti u domenu veoma opasne pojave od 24. do 26. jula u Beogradu i južnobanatskom okrugu, a od 25. do 26. jula u kosovskomitrovačkom, kosovskopomoravskom, kosovskom, podunavskom, pomoravskom, rasinskom, borskom, zaječarskom i prizrenskom okrugu, dok se 26. jula očekuju u većem delu Srbije – navodi “Batut” i dodaje:

– U domenu opasne pojave očekuje se u periodu od 21. do 25. jula u većem delu zemlje, a 27. jula u Beogradu, severnobanatskom, srednjobanatskom, braničevskom, južnobanatskom, kosovskomitrovačkom, kosovskopomoravskom, kosovskom, pomoravskom, borskom i zaječarskom okrugu. Temperatura vazduha u domenu potencijalno opasne pojave očekuje se u periodu od 21. do 27. jula u planinskim predelima.

Upozorenja

– Prognozirane vrednosti maksimalne dnevne temperature vazduha biće u domenu veoma opasne pojave 21. jula u borskom i zaječarskom okrugu, a od 24. do 25. jula u Beogradu i južnobanatskom okrugu, a 25. jula u kosovskomitrovačkom, kosovskopomoravskom, kosovskom, podunavskom, pomoravskom, rasinskom, borskom i zaječarskom okrugu. U domenu opasne pojave očekuje se 21. jula i od 24. do 25. jula u većem delu zemlje.

Crveno upozorenje za četvrtak

Beograd

Vršac

Crveno upozorenje u petak

Beograd

Vršac

Smederevska Palanka

Ćuprija

Kruševac

Negotin

Zaječar

Inače, narandžastom bojom su označeni opasni vremenski uslovi odnosno, prema pisanju Instituta za javno zdravlje Srbije, vremenski uslovi propraćeni izraženijim klimatskim pojavama, koje bi mogle da predstavljaju rizik po zdravlje; povećana vjerovatnoća za nastupanje različitih manifestacija toplotnog stresa, naročito kod osjetljivih populacionih grupa (mala djeca, trudnice, stari, hronično oboljeli pacijenti). Pod posebnim rizikom su osobe sa narušenim integritetom svih slojeva kožnog tkiva, t.j. poremećajem mehanizma evaporacije nagomilane toplote (opekotine).

Mjere lične zaštite

Odjeća bi trebalo da je napravljena od laganih ljetnjih materijala svijetle boje, a čija struktura dopušta propustljivost vazduha i omogućava uspješnije odavanje toplote

Redovna rehidracija u toku cijelog dana, nevezano za stepen fizičke aktivnosti ili osjećaj žeđi.

Ukoliko se radi o starijoj populaciji ili nezaposlenima, sve teže kućne poslove (pranje rublja, tepiha, zavesa…) trebalo bi obavljati u hladnijoj polovini dana (jutro, veče). Bez preke potrebe, ne bi trebalo napuštati dobro klimatizovan zatvoreni prostor za sve vrijeme trajanja povišene spoljne temperature. Ukoliko je to neizbežno, obezbjediti redovnu rehidraciju u toku boravka na toplom.

Posebnu pažnju treba obratiti na održavanje lične higijene, zatim na higijenske uslove u toku pranja voća i povrća kao i na samu pripremu hrane, jer u uslovima kada je organizmu neophodno besprekorno funkcionisanje sistema termoregulacije, svaka dehidracija, nastala kao posljedica alimentarne intoksikacije praćene dijarejom, dodatno bi komplikovalo zdravstveno stanje osobe koja je pretrpjela bilo koje od navedenih kliničkih manifestacija toplotnog stresa.

Crvenom bojom označeni su pak veoma opasni vremenski uslovi – ozbiljno odstupanje mikroklimatskih i ambijentalnih uslova od onih u zoni termalnog komfora, što predstavlja povećanu vjerovatnoću za nastupanje težih manifestacija toplotnog stresa, poput toplotnog osipa, toplotnog edema, toplotne sinkope, toplotnih grčeva, toplotnog iscrpljenja i toplotnog udara.

Mere prevencije

Često mijenjanje čiste i suve odjeće, trebalo bi primjenjivati, kako kao preventivnu mjeru, tako i u slučaju već dijagnostikovanog toplotnog osipa.

Smanjenje intenziteta fizičke aktivnosti ili skraćenje vremena izloženosti dejstvu povišene ambijentalne temperature;

Redovni unos tečnosti (1 čaša vode/20 min) u ustaljenom ritmu, bez obzira na eventualno odsustvo osjećaja žeđi.

Pojava toplotnih edema gornjih i donjih ekstremiteta prevenira se regularno obavljenom aklimatizacijom na uslove povišene spoljne temperature vazduha (promena klimatskih zona). Do oporavka dolazi nakon boravka u hladnijem okruženju u trajanju od 1 – 2 dana.
Na svaku pojavu konfuznosti, nesvjestice, izrazito tople i suve kože potražiti hitnu ljekarsku pomoć, piše “Kurir”.