Grenel: Obama i Bajden su osam godina ignorisali Beograd i Prištinu

29.09.2020. | 08:51

Specijalni izaslanik Bijele kuće za dijalog Beograda i Prištine, Ričard Grenel, izjavio je da je sporazum u Vašingtonu postignut jer su obje strane rekle da je vrijeme da se sagleda njihova situacija i da su ih timovi bivšeg američkog predsjednika i potpredsjednika, Baraka Obame i Džozefa Bajdena, ignorisali osam godina.

„Taj sporazum bio je samo zato što su predstavnici Beograda i Prištine rekli „mislimo da je ovo trenutak za nas, jer nas je tim Obama-Bajden ignorisao osam godina, trenutak da sagledamo našu situaciju i da nam pomognete“. Mi smo to i učinili i pogledajmo šta se dogodio, u kampanji mira smo, sa sporazumom o ekonomskoj normalizaciji“, rekao je u ponedjeljak Grenel za PSCP TV, prenosi Tanjug.

Naveo je da je to „jedna od onih stvari koja funkcioniše samo kada autsajder misli drugačije“, dodajući “da je „Donald Tramp bio autsajder u trenutku kada je uskočio“.

„Pregovaramo o nekim stvarima između Kosova i Srbije i tradicionalisti, stručnjaci za Balkan iz Stejt departmenta, rekli su da treba razgovarati o političkim pitanjima. Radimo ovo 21 godinu i ništa se nije dogodilo. Tramp je rekao „pokušajte da razgovarate o poslovima ekonomske normalizacije, da biste vidjeli da li će biti napretka. Razgovarajmo o željeznici, ekonomskom razvoju, otvaranju novih radnih mjesta“, rekao je Grenel.

Grenel je govorio i o pitanju jezera Gazivode, za koje su se strane složile da promijeni naziv.

„To je jezero čija se veća površina nalazi na Kosovu, a nešto u Srbiji. Odlučili smo da je ovo jezero prilika za ekonomski razvoj i da se ne koristi pravilno. To je bio dio pregovora za koji sam odlučio da ih preusmjerim ka ekonomskom razvoju. Rekli smo „može li američko Ministarstvo energetike poslati tim stručnjaka i inženjera na to jezero. I neka SAD plate za izradu studije izvodljivosti, i da vidimo kako možemo zajedno da radimo kako bismo smislili ideju da ovo jezero iskoristimo za energiju i stvaranje novih radnih mjesta“, kazao je Grenel.

Obje strane su, kako je naveo, pristale i svidjela im se ideja dolaska delegacije američkog Ministarstva energetike, ali se u početku strane nisu složile oko naziva jezera.

„Rekao sam im da stvaramo radna mjesta, dovodimo inženjere koji će analizirati sve ove aspekte i ponovo smo se vratili nazivu. Došli smo do zaključka da jezero nazivamo sa dva imena koja su koristile strane. Obje strane su željele da pregovaraju o nazivu. U šali sam rekao da bi ga mogli nazvati Trampovo jezero“, rekao je Grenel.

Dodao je da su obje strane odmah rekle da mogu pristati na takav naziv jezera.