Grčki profesor ljut na poslanike iz svoje zemlje: Glasanjem za prijem Kosova podržali kršenje prava

18.04.2024. | 11:05

Podrškom učlanjenju samoporglašenog Kosova u Savjet Evrope, grčki poslanici u Parlamentarnoj skupštini tog tijela podržavaju kršenje međunarodnog prava, suprotno svim evropskim principima o jednakosti i poštovanju manjina, naveo je profesor na Demokritovom univerzitetu u Trakiji Jorgos Pavlos u tekstu za grčki list “Helas džurnal”.

U tekstu se navodi da će grčki ministar spoljnih poslova Jorgos Gerapetritis, ukoliko u maju Komitet ministara Savjeta Evrope podrži prijedlog Dore Bakojani za prijem samoporglašenog Kosova, “suštinski postaviti spomenik širom Grčke i dati zeleno svjetlo za `kosovizaciju` cijele zemlje, a ne samo regionalne Grčke”.

“U suštini, ako grčki političari ne razumiju zločin koji čine predajući srpski narod apetitima albanskih zagovornika /samoproglašenog/ Kosova, oni će biti odgovorni za zločin, ne samo protiv srpskog, već i grčkog naroda”, upozorio je Pavlos.

Pavlos je izrazio bojazan da bi takozvano Kosovo moglo biti prva nepriznata država koja će na ministarskom nivou postati članica Savjeta Evrope.

On je ocijenio da će vlada grčkog premijera Kirijakosa Micotakisa podrškom prijedlogu Grkinje Dore Bakojani predati grčki i srpski narod “savremenim varvarima Turcima i Albancima, iza kojih stoje neonacisti Zapada koji pokušavaju da izazovu treći svjetski rat protiv čovječanstva i kulture”.

On tvrdi da zemlje Zapada žele da podijele i kontrolišu pravoslavni Istok, a da je primanje takozvanog Kosova u Savjet Evrope nastavak takve politike, prema kojoj pravoslavni narodi Srbije, Grčke, Bugarske, Rumunije i Moldavije “nikad ne bi smjeli da formiraju pravoslavni balkanski savez”.

“Zapad prihvata, planira i promoviše islamizaciju i poturčenje Balkana, kako bi s jedne strane isključio Rusiju iz Sredozemlja, a sa druge strane poništio razvoj pravoslavnog Balkana”, napisao je Pavlos.

Prema njegovim riječima, glasovima grčkih poslanika u Parlamentarnoj skupštini Savjeta Evrope za izveštaj Bakojanijeve, u kojem se preporučuje prijem samoproglašenog Kosova, Grčka je “izabrala da obezglavi progonjenu srpsku zajednicu pomažući nepriznatu albansku državu takozvano Kosovo koja očigledno čini genocid”.

Pavlos je naglasio da ko ne razumije da su Kipar, Trakija i Istočni Egej “sljedeće Kosovo”, taj ne zna istoriju.

“Međutim, ona, koja je politička ličnost, u suštini je najbolji agent zapadnog kolonijalizma, jer u svim slučajevima, od Kipra do Kosova, slijedi ista strategija – jačanje muslimanskih manjina koje će kasnije, uz pomoć Zapada, protjerati istorijske narode”, piše Pavlos.

On je ocijenio da “danas u Evropi proživljavamo eru krstaških ratova” i da nacizam u Evropi nije završen Nirnberškim suđenjima, već da se “NJemačka, uz pomoć Engleske, Francuske i SAD, danas sveti Balkanu, Grčkoj i Rusiji za istorijske borbe srpskog, ruskog i grčkog naroda protiv nacističkog Rajha”.

Pavlos je zaključio da će “rješenje istočnog pitanja doći od naroda, a ne od pristalica Zapada, što znači saradnju i samoorganizovanje pravoslavnih balkanskih naroda sa ciljem ujedinjenog Balkana”.

Grčki portal “Pronjuz” objavio je ranije da je Nina Kasimati jedini od grčkih poslanika koja je u Strazburu bila protiv prijema takozvanog Kosova u Savjet Evrope i da joj to služi na čast.

Kasimatijeva, koja je rođena 1978. godine, izabrana je u okviru stranke Siriza, a uključena je u razne političke i antiratne inicijative u posljednjih više od 20 godina.

Dok je bila u PASOK-u, podržavala je Jorgosa Papandreua tokom unutarstranačkih izbora 2007. godine. Nakon toga došlo je do nesuglasica, pa je 2010. godine napustila stranku.

Kao članica Sirize ušla je u parlament poslije izbora 2015. godine, a ponovo je izabrana četiri godine kasnije. Ona je kćerka Jorgosa Kasimatisa, bivšeg atletskog šampiona koji je krajem osamdesetih bio na poziciji generalnog sekretara za sport.