Govor mandatara Đure Macuta: Prihvatio sam ovu dužnost, koja me je snašla i zadesila VIDEO

15.04.2025. | 13:31

Ja sam čovek i sin svog naroda, ljubitelj našeg roda i ako dobijem vašu podršku, vaš pravitelj i vaš brat. Datu dužnost prihvatio sam bez pogovora kao obavezu, koja me je snašla i zadesila, i koju kao verni sin svoje otadžbine nisam mogao izbeći, jer bih na taj način izbegao obavezu prema svom narodu i državi.

Poručio je ovo Đuro Macut, mandatar za sastav nove Vlade Srbije na početku svog govora u republičkom parlamentu.

Macut je rekao da “smo u prethodnom periodu videli zapanjujuće izlive besa i mržnje”.

“Pokazalo se da moramo da reformišemo naše obrazovanje. Prvenstveno zbog toga što su ključni činioci obrazovanja učenici i studenti. Njima gradimo i ostavljamo državu. Njihova usmerenja i delovanja treba da budu etična i pravična, sa izgrađenim radnim navikama, novim i aktuelnim znanjima, ali i da poštuju univerzalne vrednosti, a to su autoritet starijih i njihova životna iskustva. Mora da se zna ko je učenik, ko student, a ko profesor”, rekao je, između ostalog, Macut u svom prvom govoru.

Macut je upitao kakva će biti budućnost Srbije ako budu dobili među najmlađom populacijom još jednu podjelu.

“Prvenstveno zbog toga što su ključni činioci obrazovanja učenici i studenti. Njima gradimo i ostavljamo državu. Njihova usmerenja i delovanja treba da budu etična i pravična, sa izgrađenim radnim navikama, novim i aktuelnim znanjima, ali i da poštuju univerzalne vrednosti, a to su autoritet starijih i njihova životna iskustva. Mora da se zna ko je učenik, ko student, a ko profesor. Kakva će nam biti budućnost ako budemo dobili među najmlađom našom populacijom još jednu podelu? Srbija je umorna od podela. Srbija je umorna od blokada. Niko nema i ne sme imati više prava od drugog i to je jedina mera vrednosti”, rekao je Macut.

Kaže da je kao univerzitetski profesor koji je prošao sva univerzitetska zvanja, veoma dobro upućen u vrijednosti i nedostatke srpskog obrazovnog aistema, prenosi Radio 021.

“Situacija koju imamo u našoj zemlji za nekoliko meseci pokazala je da u ovoj oblasti moramo odmah da delujemo i da menjamo mnogo toga. Mora da se zna i da se poštuje da su generacije i generacije ginule i stradale da bismo mi imali današnju slobodnu i nezavisnu Srbiju, da bismo mi imali državu, državu koja je svetinja, koju su generacije pre nas gradile i stvarale. Srbija je svetinja zbog svih žrtvi koje su za nju pale i zbog svih onih koje tek treba da se rode. Svetinja je i zato što je ona jedini način da živimo u slobodi”, poručio je Macut.

Macut je naveo da su protesti i nezadovoljstva prirodna manifestacija podjela mladosti, ali ne i blokade i uskraćivanje prava drugima da rade, da se školuju i da žive normalno.

“Kada drugome uskraćujete prava kao što su pravo na kretanje ili školovanje, onda postajete uzurpator sloboda drugih. Moja obaveza je da sva nezadovoljstva raspravimo na svim Ustavom i zakonom definisanim forumima i da podržimo našu mladost u njihovim nastojanjima, ali sve u skladu sa ustavom i zakonom, kao i na način da niko nema prava više od drugih. Za mene kao profesora svi su studenti isti i svi su naša deca”, rekao je on.

Kako kaže, u tom smislu funkcionisanje institucija sistema, prije svega škola i univerziteta, njegov su prvi prioritet.

“Uz to smatram i naglašavam da nam je na ovom polju neophodna sabornost – da izvršimo reformu našeg obrazovanja na način da se ovakve podele više nikad ne ponove. Da praštamo, ako treba, i da se izmirimo za rad Srbije”, rekao je Macut.

Poručio je da djeca u Srbiji moraju imati najkvalitetnija obrazovna sredstva u ključnim predmetima od nacionalnog značaja koje će kreirati najpoštovaniji stručnjaci i da ti udžbenici moraju biti jednaki u cijeloj Srbiji.

“Ta reforma svakako će obuhvatiti kako polje obrazovanja, tako i polje nauke. Došlo je vreme da naši građani vide rezultate od primenjene nauke, da one projekte koje finansira država konačno vidimo u punoj primeni u našoj državi na korist svih naših građana. Stiče se utisak da se zaboravlja da obrazovanje i nauka treba prvenstveno da služe našim građanima i celokupnom našem društvu. To važi kako za univerzitete, tako i za sve institute i druge stručne organizacije”, rekao je Macut.

Kaže da niko tu ne može da bude nezavistan i izdvojen od naroda, nego da upravo treba da bude na raspolaganju narodu i da njegove probleme rješava u skladu sa svojim kompetencijama.

U kontekstu reformi odnosa i rada sa omladinom Macut je najavio da će predložiti formiranje savjeta pri Vladi Srbije, kojim će lično rukovoditi, a koji bi koordinisao i vodio politiku afirmisanja mladih talenata, “od kojih u budućnosti treba da imamo nacionalnu i državnu elitu”.

“Sa ovom decom, učeničke i studenske dobi mora da se radi planski i organizovano, na način da ova država za njihovu i opštu korist njihove talente iskoristi, kao i da ih razvija i unapređuje. Naše ministarstvo obrazovanja i druge nadležne institucije dužne su da prate razvoj ove dece konstantno, uvek budu dostupne, da pruže stručnu, materijalnu i svaku drugu podršku”, rekao je Macut.

Rekao je da posebno ističe da je pravo na obrazovanje ustavno pravo i da će učiniti sve da se taj ustavni paragraf potpuno ispoštuje.

Macut je ukazao da ovim putem traži podršku poslanika za započne nacionalni dijalog u pogledu definisanja stanja u našoj prosveti i nauci.

“Neprihvatljivo je da škole ne rade i da se ne primenjuju odredbe zakona o štrajku. Osnovne i srednje škole moraju da se vrate svojoj misiji obrazovanja, ali i vaspitanja dece. Nastavni kadar takođe mora biti svestan svoje osnovne misije i biti ga dostojan. Njihova odgovornost prema društvu ogromna je, a resurs kojim upravljaju i koji obrazuju su naša deca”, rekao je on.

Macut predložio sastav nove Vlade

Kandidat za predsjednika Vlade Srbije Đuro Macut je nakon iznošenja ekspozea u Skupštini Srbije predstavio sastav svog kabineta.

Macut je poručio da će insistirati na pravilnoj primjeni Ustava Srbije koja podrazumijeva da su autonomne pokrajine Kosovo i Metohija i Vojvodina sastavni dio Srbije i da se tog načela svi moraju pridržavati.

On je naveo da je jedan od ključnih prioriteta da se na unutrašnjem planu uspostavi red u skladu sa Ustavom, ocijenivši da se Srbija nalazi u dobu “nacionalnog i ekonomskog poleta”, kao i da je “istorijsko poštovanje dobila u periodu vođstva predsjednika Aleksandra Vučića”.

“Srbiju koja grabi ka uspehu pokušavaju da destabilizuju oni centri moći koji nam ne žele ništa dobro”, ocijenio je Macut.

On je rekao da će buduća vlada nastaviti da uvažava različitosti i garantuje jednaka prava za sve svoje građane, te da iskreno vjeruje da je moguće postići istorijski dogovor Srba i Bošnjaka.

Macut je za prvog potpredsjednika Vlade i ministra finansija predložio Sinišu Malog, za potpredsjednika Vlade i ministra unutrašnjih poslova Ivicu Dačića, a za potpredsjednika Vlade i ministra privrede Adrijanu Mesarović.

Za ministra poljoprivrede, šumarsva i vodoprivrede predložen je Dragan Glamočić, za ministra zaštite životne sredine Sara Pavkov, za ministra građevinarstva, saobraćaja i inFastrukture Aleksandra SoFronijević, za ministra rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.

Za ministra unutrašnje i spoljne trgovine predložena je Jagoda Lazarević, za ministra pravde Nenad Vujić, za ministra državne uprave i lokalne samouprave Snežana Paunović, a za ministra za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Demo Beriša.

Za ministra odbrane predložen je Bratislav Gašić, za ministra spoljnih poslova Marko Đurić, a za ministra za evropske integracije Nemanja Starović.

Za ministra prosvete predložen je Dejan Vuk Stanković, za ministra zdravlja Zlatibor Lončar, a za ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Milica Đurđević Stamenkovski, za ministra za brigu o porodici i demograFiju predložena je Jelena Žarić Kovačević, za ministra sporta Zoran Gajić.

Za ministra kulture predložen je Nikola Selaković, za ministra za brigu o selu Milan Krkobabić, za ministra nauke, tehnološkog razvoja i inovacija predložen je akademik Bela Balint, za ministra turizma i omladine Husein Memić, a za ministra inFormisanja i telekomunicija Boris Bratina, dok je za ministra za javna ulaganja predložen Darko Glišić.

Za ministre bez portfelja predloženi su Novica Tončev, Đorđe Milićević, Usame Zukorlić, Nenad Popović i Tatjana Macura.