Formiranje ZSO: Lajčak otkrio koji je krajnji rok za sporazum Beograda i Prištine

22.12.2023. | 07:34

Specijalni izaslanik Evropske unije za dijalog Miroslav Lajčak izjavio je da je kraj januara 2024. krajnji rok za formalizaciju sporazuma Beograda i Prištine, te da su u oktobru Kurti i Vučić izrazili načelnu spremnost da prihvate evropski nacrt statuta za osnivanje Zajednice srpskih opština.

Lajčak je naveo da su u oktobru oba lidera izrazila načelnu spremnost da prihvate evropski nacrt statuta za osnivanje Zajednice srpskih opština.

Kako je dodao, premijer Kurti je uslovio prihvatanje Statuta (o ZSO) potpisivanjem Sporazuma Prištine i Beograda o putu normalizacije, njegovog aneksa, kao i samog Statuta.

“Istovremeno, Beograd je dostavio dodatna pitanja za pojašnjenje”, naveo je Lajčak u intervjuu prištinskom portalu Ekspres, prenosi RTS.

Objašnjava da je stoga implementacija trenutno na čekanju zbog ovih zahtjeva strana, a da njegov tim naporno radi na tome da odgovori u svojstvu fasilitatora.

“Moj tim je još jednom ispitao pitanje formalizacije prema zahtjevu Kosova, a Kosovu smo ponudili nekoliko opcija u vezi s tim i trenutno čekamo njihov odgovor”, rekao je Lajčak.

Naglasio je da su u međuvremenu zemlje članice EU zadužile Brisel da obaveze Srbije koje proizlaze iz Sporazuma uvrsti u Poglavlje 35 pregovora, koje obuhvata normalizaciju odnosa sa Prištinom, pre kraja januara 2024.

“Dakle, ovde imamo jasan vremenski okvir za formalizaciju Sporazuma kao dijela ugovornog sporazuma sa EU i kriterijumima za članstvo Srbije”, naveo je Lajčak.

Pojasnio je da u vezi sa zahtjevom Prištine da Beograd potpiše Statut, to nije neophodno.

Prema njegovim riječima, zakonski akt, kako je trenutno osmišljen, treba da bude interni dokument vlasti u Prištini. “Potpisom Beograda i Prištine, Statut bi postao međunarodni sporazum, što nije“, naveo je Lajčak.

Lajčak je dodao da Brisel sa privremenim institucijama u Prištini razgovara o pitanju dodatne formalizacije Sporazuma o putu normalizacije i aneksu njegove implementacije.

“Paralelno, ugostili smo srpske pravne stručnjake u Briselu kako bi razgovarali o različitim aspektima dokumenta. Ovo je legitimno jer je ovaj nacrt detaljan i opširan. Ali ne zaboravimo da je prihvatanje teksta Statuta samo jedan element procesa i potrebni su dodatni koraci sa prištinske strane za osnivanje Udruženja”, rekao je Lajčak.

Na primjedbe iz Prištine o ovlašćenjima koja nudi predloženi nacrt statuta, rekao je “da su spremni na razumna prilagođavanja i pojašnjenja, posebno da poboljšaju čitljivost teksta i učine ga razumljivijim”.