
Evropski parlament usvojio izvještaj Tonina Picule: Traži se ozbiljnija opredijeljenost Srbije za članstvo u EU
09.04.2025. | 20:11Odbor Evropskog parlamenta za spoljnu politiku usvojio je danas izvještaj o Srbiji u kojem se navodi da će ukupni napredak pristupnih pregovora sa EU zavisiti od opipljivog napretka u vladavini prava, posvećenosti zajedničkim evropskim pravima i vrijednostima, kao i od usklađivanja sa spoljnom politiku EU i normalizacije odnosa sa Prištinom.
U izvještaju, čiji je autor izvjestilac Evropskog parlamenta za Srbiju Tonino Picula, a na koji su evropski poslanici uložili amandmane, Srbija se poziva da pokaže ozbiljnu stratešku opredjeljenost za članstvo u EU.
Evropski parlament će o ovom izvještaju glasati kao o prijedlogu rezolucije na plenarnoj sjednici u maju, a u njemu se navodi stav Evropskog parlamenta da pristupni pregovori sa Srbijom treba da napreduju samo ako se ona uskladi sa sankcijama EU protiv Rusije, navodi RTS.
U izvještaju je pozdravljen stabilan napredak ka razvoju funkcionalne tržišne ekonomije, uz konstataciju da je Srbija prvi put dobila kreditni rejting investicionog ranga.
Evropski poslanici ocjenjuju da Srbija nije ostvarila napredak u oblastima ključnim za članstvo u EU, kao što su vladavina prava i usklađivanje sa spoljnom politikom Unije.
U osvrtu na političku situaciju, Evropski parlament žali što je Vlada Srbije propustila šansu da ispuni studentske zahtjeve i poziva na istragu slučajeva nasilja i tvrdnji da su protiv demonstranata upotrebljena nezakonita sredstva za kontrolu mase.
Srbija se poziva da odlučno i brzo primjeni reforme u oblasti vladavine prava kako bi proklamovano usklađivanje sa zakonodavstvom EU do kraja 2026. godine bilo shvaćeno kao iskren, realističan i smislen cilj.
Kada je riječ o dijalogu Beograda i Prištine, u izvještaju se pozivaju visoki predstavnik EU za spoljne poslove i bezbjednosnu politiku Kaja Kalas i Evropska komisija da preuzmu proaktivniju ulogu u vođenju dijaloga.
Osim toga, traži se veća uloga Evropskog parlamenta u olakšavanju dijaloga, a obje strane se pozivaju da primjene sporazume iz Brisela i Ohrida, što uključuje formiranje Zajednice srpskih opština i prestanak protivljenja Beograda članstvu Prištine u regionalnim i međunarodnim organizacijama.
U tekstu se pozdravlja aktivno angažovanje Srbije u sprovođenju novog Plana rasta za zapadni Balkan i napredak ka razvoju funkcionalne tržišne ekonomije sa pozitivnim rastom BDP-a i povećanim stranim investicijama u nekim sektorima, uz ocjenu da su potrebne značajne reforme na tržištu rada, obrazovanju i javnoj upravi.