Dunav se povukao: Vukovarska ada fizički se spojila sa Srbijom

11.08.2026. | 19:02 Dodaj BL Portal kao Google izvor

Istorijski nizak vodostaj Dunava promijenio je izgled područja kod Vukovara, te se Vukovarska ada fizički spojila sa obalom koja pripada Srbiji.

Granica pravno ostaje nepromijenjena, ali mještani su zabrinuti, prenose hrvatski mediji.

Gradski čelnici upozoravali su na tu mogućnost i tražili intervenciju institucija te prokopavanje kanala, prenosi Dnevnik.hr.

Iako to s pravne strane ne znači da se granica pomjera, presušivanje Dunavskog kanala privremeno ju je “izbrisalo”.

Kada se nivo rijeke podigne, kanal će se ispuniti vodom. Stanovnici Vukovara govore da Dunav nikada nije bio ovako nizak.

Mještanka Dragica kaže da ne pamti da je vidjela sličan prizor.

“Možda nekad davno, davno u mladosti”, kazala je.

Na pitanje da li je to zabrinjava odgovorila je potvrdno.

“Pa pomalo da. Nismo svjesni… Trebali bi biti, ali evo nismo svjesni”, rekla je Dragica.

Vukovarska ada je riječno ostrvo u neposrednoj blizini Vukovara, koje se tokom ljeta koristi kao kupalište i izletište.

Do nje se sa vukovarske strane najčešće dolazi čamcem, dok je od srpske obale u redovnim uslovima odvaja riječni kanal.

Ada se nalazi na dijelu Dunava na kojem granica između Srbije i Hrvatske još nije konačno utvrđena.

Hrvatska se poziva na katastarske granice i smatra da ostrvo pripada njenoj teritoriji, dok Srbija zastupa stav da granica treba da prati sredinu plovnog toka Dunava, piše Instagram stranica “backapalankadesavanja”.

Oznake: Ada, Granica, Srbija, Vukovar