Čović: Srbija ima dokumenta o zločinima u „žutoj kući“

08.12.2020. | 22:57

Pravda je spora ali dostižna, pa i za „žutu kuću“. Iako su neki dokazi o zločinima trgovine organima uništeni u Haškom tribunalu, originali mnogih dokumenata koji govore o tome još postoje u institucijama Srbije, kaže Nebojša Čović, nekadašnji predsjednik Koordinacionog centra za KiM.

Bivša tužiteljka Haškog tribunala Karla del Ponte, podsjeća Čović, pokušala je da istraži te tvrdnje a na to se naslanja i izvještaj švajcarskog senatora Dika Martija.

Čović ističe da je više puta lično razgovarao s Karlom del Ponte i da joj je Srbija predala široku dokumentaciju o počinjenim zločinima, kao i koordinate gdje su vršeni.

Dokumenta o „žutoj kući“ ima i Kfor

On precizira da su dokumenta koja su predata Haškom tribunalu bile kopije koje su na zahtjev Del Ponteove poređene s originalima koji su bili na uvid.

„Originalna dokumentacija i dalje postoji a bilo bi dobro da misije Kfora koje su došle u junu 1999. takođe izvade svoju dokumentaciju“, kaže Čović

.

Originali pojedinih dokumenata se, prema njegovim riječima, nalaze i u srpskim institucijama, a jedan dio kopija tih dokumenata sada je dostavljen specijalizovanom veću u Hagu koje sudi za zločine OVK četvorki iz Prištine.

„Dokumentacija je dostavljana Hagu i 2001, 2002. godine, a u oktobru 2003. Dostavljeno je preko 50.000 raznih dokumenata. Međutim, međunarodna zajednica se oglušila o sve to. Del Ponteova je htjela da napravi istragu i na prostoru Albanije i KiM ali joj je to zabranjeno. Mislim da je ona sama priznala da je tu zabranu dobila od NATO. Očekujem ipak da ćemo doći do pravde, potrebno je da budemo strpljivi i uporni“, vjeruje Čović.

Podsjetimo, u Hagu je uništen dio materijalnih dokaza o „žutoj kući“, a kako je Del Ponteova izjavila u jednom intervjuu još 2012, NATO i Unmik su spriječili istragu o vađenju organa kosovskih Srba.

„NATO i Unmik nisu nam dozvoljavali pristup važnim dokumentima, a Albanija nam nije dala da uđemo na njenu teritoriju i ispitamo grobove. Bilo je tu još nekih stvari…“, navela je Del Ponteova. Ona je priznala da je uništenje dokaza bilo velika greška, ali je ustvrdila da je to učinjeno bez konsultacija s njom.

Nasljednik Del Ponteove tužilac Serž Bramerc tvrdio je, međutim, da su bitni dokazi o vađenju organa kosovskih Srba u „žutoj kući“ uništeni u vrijeme Del Ponteove i uz odobrenje njenog tužilaštva.