Bocan-Harčenko: Konačan status Kosova i Metohije biće definisan kad se završi sukob Zapada i Rusije

09.02.2023. | 22:12

Ruski ambasador je najavljivanjem ruske pobjede u sukobu sa Zapadom odgovorio svom američkom kolegi u Srbiji Kristoferu Hilu koji je ponovo tražio da Beograd uvede sankcje Rusiji, pride konstatujući da bi Srbija uvođenjem sankcija Rusiji pretrpjela ekononmsku štetu.

Srce je svakako zaigralo predstavnicima združenog srpskog patriotskog bloka kada je Aleksendar Bocan-Harčenko odgovorio svom američkom kolegi Kristoferu Hilu. Amerikanac je tražio da Srbija uvede sankcije Rusiji i prihvati evropsko-američki plan za Kosovo, a Rus je rekao da Srbija ne prihvati taj plan jer on u sebi krije de fakto priznanje “lažnog Kosova“, a i teško braći Srbima, ako Rusima uvedu sankcije jer bi ih uveli na sopstvenu štetu.
Izjavio je tako, u tom duhu, Bocan-Harčenko da će konačan status Kosova i Metohije biti definisan tek po završetku trenutnog sukoba između Zapada i Rusije i stvaranja novih geopolitičkih uslova.

On je u intervjuu agenciji Beta, koji prenosi RT Balkan, kazao da je razumio da francusko-njemački prijedlog za rješavanje kosovskog pitanja nije prihvatljiv za Srbiju – a tako su ga shvatili Dveri, Zavetnici, NADA, Narodna stranka i još poneki politički srpski faktor – jer predviđa neprotivljenje Srbije da “takozvano Kosovo“ postane član svih međunarodnih organizacija.

Što se tiče ruskog veta u Savjetu bezbednosti na članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama ukoliko Aleksandar Vučić prihvati sve tačke francusko-njemačkog plana, Bocan-Harčenko je rekao da će za Rusiju, kao stalnu članicu SB, biti značajan stav Beograda, tj. predsjednika Srbije.

Ali, kaže ruski ambasador: “Predsjednik Vučić je na posljednjem zasjedanju Skupštine Srbije bio odlučan i jasan u tome da je odbio francusko-njemački plan. Ne znam zbog čega se u pojedinim medijima ističe da bi mogao da ga prihvati kad je rekao da je on neprihvatljiv za Beograd. Mislim da ne postoji ni najmanja vjerovatnoća da Srbija prihvati francusko-njemački plan”.

Gore pomenuti činioci patriotskih snaga okupljenih oko Svetosavskog proglasa pod parolom “Ne ultimatumu – Ne kapitulaciji” nisu, međutim, tako shvatili Aleksandra Vučića, već su burno naslutili njegovu izdaju.

Rusija sigurno pobjeđuje Zapad

I dalje, Bocan-Harčenko: “U sukobu Zapada i Rusije, sigurno će pobijediti Rusija. Rusija ne vodi rat protiv Ukrajine, već je u sukobu sa Zapadom na teritoriji Ukrajine“.

A od ishoda tog sukoba zavisiće, kaže, evropska bezbjednost u celini, a Rsi su ubeđeni da će doći do uspostavljanja novog multipolarnog međunarodnog uređenja “u kome Zapad neće imati odlučujuću ulogu“.

A Vašington sada preko francusko-njemačkog plana pošto-poto hoće da riješi kosovsko pitanje, ali u sadašnjim okolnostima to nije moguće, a biće moguće tek kad Rusija, kao što reče, pobijedi Zapad koji predvodi SAD.

Sankcije Rusiji na štetu Srbije

Kaže ruski ambasador i da saradnja sa Srbijom “napreduje u svim sferama“, da postoji “dijalog na svim nivoima“, a Moskvi je najbitnije da Beograd nije uveo sankcije Ruskoj Federaciji, uprkos pritiscima Zapada, i to umiju Rusi da cijene, a da su bili “razočarani” kada je Srbija glasala za rezoluciju UN-a kojom se osuđuje “specijalna vojna operacija” Rusije u Ukrajini, ali da su prešli preko toga.

Nešto sasvim drugačije bi, međutim, bilo da se Srbija odluči da uvede sankcije Rusiji, a mnoge su zemlje koje su uvele sankcije Rusiji automatski pretrpjele veću ekonomsku štetu nego Rusija.