Žustra rasprava: Iz SNSD-a pozvali na zabranu zloupotrebe pojma genocid – oštri odgovori poslanika iz FBiH

09.03.2022. | 14:40

Burna rasprava u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH nastala je tokom rasprave o Prijedlogu zakona o zabrani zloupotrebe pojma genocida po hitnom postupku.

Šef Kluba poslanika SNSD u Predstavničkom domu parlamenta BiH Snježana Novaković Bursać pozvala je poslanike da po hitnoj proceduri usvoje Prijedlog zakona o zabrani zloupotrebe pojma genocida, ističući da bi to doprinijelo otpočinjanju rješavanja mnogih bitnih pitanja u BiH i nastavku rada srpskih predstavnika u institucijama BiH u većem kapacitetu.

Obrazlažući u ime kluba Prijedlog zakona, Bursaćeva je navela da on ispunjava sve uslove da bude razmatran i usvojen po hitnoj proceduri, odnosno bez mogućnosti predlaganja amandmana.

“Bez obzira šta ko mislio, zamišljao, insinuirao i konstruisao, iza ovog prijedloga stoji dobra namjera, pokušaj smirivanja tenzija i revitalizacije unutrašnjeg dijaloga”, rekla je Bursaćeva.

Ona je naglasila da iza ovog zakonskog prijedloga, osim poslanika SNSD-a i Srpskog kluba u Predstavničkom domu koji su zvanični predlagači, stoje i građani Republike Srpske i Narodna skupština Srpske, koja je zaključkom usvojenim 1. februara obavezala predstavnike Srpske u Parlamentarnoj skupštini BiH da predlože ovaj zakon.

“Iskreno želimo, a to želimo da pokažemo i ovim zakonom, da se problemi u ovoj zemlji počnu rješavati sa prave strane i na pravi način, a što bi značilo u skladu sa Ustavom, na bazičnim principima na kojim je ova zemlja zasnovana i treba da funkcioniše i u skladu sa propisanim procedurama”, dodala je Bursaćeva.

Ona je podsjetila da je uzdržavanje od odlučivanja predstavnika Republike Srpske u institucijama BiH bilo reakcija na djelovanje suprotno Ustavu BiH.

Bursaćeva je izrazila uvjerenje da je vrijeme da se stavi tačka na takvo djelovanje u institucijama BiH.

Poslanik SDP-a Saša Magazinović na ovo je kazao da je formulacija “ideja o genocidu” koja se spominje u ovom Prijedlogu zakona “apsolutno neprihvatljiva”.

“Problematično je s ovakvim zakonom ići po principu uzmi ili ostavi, ne dozvoljavajući svima da učestvuju u kreiranju ovog zakona ostajete bez značajne podrške. Postoji dobra volja da se različiti oblici govora mržnje u BiH zaustave. Da ste Osmanoviću ponudili koji je nekoliko puta rekao da dođete s tekstom pa da razgovaramo, kao što smo rekli i mi SDP-a. Ovako su ostavljene neke formulaciju koje su apsolutno neprihvatljive, posebno formulacije ideja o genocidu. Šta je to ideja o genocidu?”, upitao je Magazinović.

Poslanik NiP-a i predsjedavajući Doma Denis Zvizdić, rekao je da je sadržaj ovakvog zakona neprihvatljiv te da predstavlja negiranje genocida.

“Bitna je suština zakona i hitni postupak je neprihvatljiv zbog sadržaja zakona. Ovaj prijedlog je nastava negiranja presuđenog genocida u BIH, on je međunarodno presuđen i on je nesporna činjenica. Oštro odbacujem svaki kompromis i ulazak u redefinisanja pojma genocid. Nema nikakve ideje o zločinu genocida. Ovo je klasični primjer minimiziranja zločina”, naveo je Zvizdić.

Zahtjev za razmatranje prijedloga zakona o zabrani zloupotrebe pojma genocid u parlamentarnu proceduru po hitnom postupku uputili su poslanik SNSD-a Snježana Novaković-Bursać i poslanik Srpskog kluba Jakov Galić.

Predloženim zakonom zabrana zloupotrebe pojma genocida uvodi se kao novo krivično djelo i propisuje se krivična sankcija za to.