Žele da zaobiđu Rusiju: Zapadne sile bez rasprave postavljaju Šmita za novog šefa OHR-a

01.06.2021. | 11:37

Bez obzira što na osnovu Dejtonskog sporazuma imenovanje visokog predstavnika vrše strane potpisnice, a potvrđuje ga Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija, postoji realna mogućnost da zapadne sile zaobiđu ovu proceduru i bez rasprave u ovom tijelu zvanično postave Kristijana Šmita za novog šefa OHR-a.

Na ovo upozoravaju sagovornici “Glasa Srpske” ističući da će pojedine države ovo uraditi kako bi zaobišle Rusiju, koja se protivi daljem opstanku OHR-a, a samim tim i imenovanju novog visokog predstavnika.

Imenovanje svih dosadašnjih visokih predstavnika potvrđeno je u Savjetu bezbjednosti, pa bi njegovo zaobilaženje bilo protivno svim normama i opasno iz više razloga.

Savjetnik za pravna pitanja srpskog člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika Milan Tegeltija rekao je da je Dejtonski sporazum pod implementacionom nadležnošću SB UN na osnovu rezolucije 1031 iz 1995. godine.

“Rezolucija 1031 iz 1995. godine je temeljni dokument implementacije Dejtonskog sporazuma, te visoki predstavnik svoj status i ovlašćenja iz Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma vuče upravo iz odluka SB UN kojim se potvrđuje imenovanje visokog predstavnika za BiH. Bez te odluke SB UN  o potvrđivanju bilo koja osoba nema iz čega vući status i ovlašćenje visokog predstavnika iz Aneksa 10 Dejtonskog sporazuma”, rekao je Tegeltija i dodao da se čak i diplomatski status takve osobe doveo u pitanje, jer je obezbijeđen upravo na osnovu ove Rezolucije UN-a.

On kaže da je visoki predstavnik nadležan samo za Aneks 10 Dejtonskog sporazuma što propisuje i tačka 27 ove rezolucije.

“Naime, tu se potvrđuje da je visoki predstavnik konačni autoritet u tumačenju Aneksa 10 o civilnoj provedbi sporazuma. Čak i kada bi Upravni odbor Savjeta za implementaciju mira (PIK) imao ovlašćenje da imenuje visokog predstavnika, njegovim uspostavljanjem ustanovljeno je da se odluke donose konsenzusom. Zbog protivljenja Rusije, može se smatrati da odluka o imenovanju Šmita nije ni donesena, jer nije ispoštovan mehanizam odlučivanja”, rekao je Tegeltija.

Ipak, iako su procedure i pravila jasni, profesor Univerziteta u Istočnom Sarajevu Radomir Lukić kaže za “Glas Srpske” da ne bi bilo prvi put da zapadne sile zaobilaze propise i pravila.

“Uradiće to silom, samovoljom i samoovlašćenjem. To je sve ono kako Zapad postupa čak i u okviru PIK-a. Pa i taj organ je nastao silom, od strane četiri države kontakt grupe koje su navodno željele dobro BiH. Zato što sve rade na taj način, od ključne je važnosti otpor Srpske imenovanju bilo koga na taj način”, rekao je Lukić.

Na pitanje šta je rješenje u slučaju da dođe do situacije da se o visokom predstavniku ne raspravlja na sjednici SB UN, Lukić kaže da Srpska može zaustaviti takav scenario.

“Tako što će odbiti da sarađuje pod prijetnjom svega. Ako je neko spreman da se bori za ono što jeste pravo, a ne nečija samovolja, onda ne treba da sarađuje sa takvim visokim predstavnikom. Bombardovati nas ne mogu”, rekao je Lukić.

Sjednica

Politički direktori zemalja članica UO PIK-a danas će započeti dvodnevnu sjednicu putem video-linka na kojoj će razmatrati sprovođenje Dejtonskog sporazuma i sveukupnu situaciju u BiH. Ovo je prva sjednica nakon što je 27. maja ovo tijelo imenovalo njemačkog diplomatu Kristijana Šmita za visokog predstavnika.