Završen konkurs: Vučkovićeva ponovo izabrana za direktora Fonda solidarnosti

06.09.2023. | 14:43

Vlada Republike Srpske ponovo je za direktora Fonda solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu, nakon sprovedenog konkursa, izabrala aktuelnog direktora Jasminku Vučković na period od četiri godine, rečeno je Srni u Fondu zdravstvenog osiguranja /FZO/ Srpske.

Iz FZO podsjećaju da je Fond solidarnosti počeo sa radom 1. januara 2018. godine nakon što je održano donatorsko veče “S ljubavlju hrabrim srcima”, pod pokroviteljstvom predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika u decembru 2017. godine.

Republike Srpska je osnivanjem Fonda solidarnosti sistemski riješila jedno od najvažnijih pitanja – finansiranje liječenja i dijagnostike djece u inostranstvu, jer je osnovna misija ove ustanove finansiranje liječenja i dijagnostike djece do 18 godina kada to liječenje nije moguće u Republici Srpskoj ili izvan Republike Srpske u onim zdravstvenim ustanovama koje imaju ugovor sa FZO.

Iz FZO navode da je od početka rada Fond solidarnosti finansirao liječenje i dijagnostiku za 617 djece iz Republike Srpske za šta je izdvojeno više od 35 miliona KM.

Do sada je Fond solidarnosti izdao više od 1.000 rješenja za liječenje u inostranstvu jer neka djeca odlaze na liječenje više puta u toku godine. Kada je riječ o ovoj godini, fond solidarnosti za osam mjeseci finansirao liječenje i dijagnostiku u inostranstvu za 161 dijete za šta je izdvojeno oko 4,8 miliona KM.

Iz FZO naglašavaju da mnoga liječenja u inostranstvu traju po nekoliko mjeseci ili porodice više puta u toku godine odlaze na liječenje.

Primjera radi, za liječenje jednog djeteta koje boluje od rijetke bolesti i čije liječenje kontinuirano traje od 2019. godine, Fond solidarnosti na godišnjem nivou izdvaja oko 1,5 miliona KM.

“Najčešći razlozi za upućivanje na liječenja u inostranstvu su maligna oboljenja, rijetke bolesti, transplantacija, urođene ortopedske anomalije, bolesti oka, srca i druga oboljenja. Takođe, česti su zahtjevi za slanje materijala za genetske analize u inostranstvo. Djeca su liječena u referentnim klinikama širom svijeta u NJemačkoj, SAD, Francuskoj, Italiji, Turskoj, Austriji, Španiji, Sloveniji, Hrvatskoj, Srbiji, Belgiji, Holandiji i drugim zemljama”, ističu u FZO.