Zakon ih ne sprečava: Kako banke u Srpskoj diskretno uvode dodatne naknade

11.09.2022. | 08:06

U posljednja dva mjeseca, pojedine korisnike paketa računa u Novoj banci u Banjaluci iznenadila je činjenica da pored mjesečne naknade za održavanje svojih računa dodatno plaćaju i naknadu za karticu, što u prošlosti nije bio slučaj.

„Već dugo imam račun u Novoj banci i do sada sam plaćao prema ugovoru jedino mjesečni paket usluga koji uključuje i naknadu za održavanje računa, ali  sam sada u izvodu primijetio da mi naplaćuju i naknadu za održavanje debitne kartice u iznosu od 0,99 KM“, požalio se BL portalu jedan od klijenata banke.

Na tu žalbu iz Nove banke u startu su objasnili da nije bilo izmjena tarifa u posljednjem periodu, kao i na koji način naplaćuju naknade.

„Ukoliko je klijent korisnik paketa računa, naknada po kartici se ne naplaćuje dodatno. Ukoliko klijent nije korisnik paketa računa, naplaćuje se mjesečna fiksna naknada za vođenje platne kartice“, rekao je za BL portal Stefan Pajić, rukovodilac korporativnih komunikacija u Novoj banci.

Međutim, nakon što smo, naknadno, kao dokaz poslali fotografiju dijela izvoda klijenta koji pokazuje da mu je naplaćena mjesečna naknada za održavanje paketa računa kao i dodatna naknada za karticu, iz banke su poslali dodatno objašnjenje. Sada tvrde da je ipak moguće plaćati obe naknade u pojedinim situacijama.

„Nova banka u ponudi ima više vrsta paketa računa. Iz primjera koji ste nam naveli vidljivo je da je klijent korisnik paketa koji se zove “Paket po mjeri”, koji uključuje otvaranje i vođenje tekućeg računa, vođenje Mastercard World – Super Nova debitne kartice sa osiguranjem, SMS uslugu, dostavljanje izvoda na e-mail adresu, te uslugu korištenja trajnih naloga. Platna kartica koju klijent koristi je Visa Classic debitna kartica, koja se ne izdaje u sklopu navedenog paketa“, objasnio je Pajić.

Dodao je i da klijent u ovom slučaju ima mogućnost da ugasi Visa Classic karticu i pređe na korišćenje kartice koju ima u sklopu odabranog paketa i pozvao sve klijente koji imaju nejasnoće o naknadama da dođu u banku kako bi dobili sve odgovore.

Slučaj sa klijentom iz Nove banke nije usamljen, smatraju ekonomisti koji kažu da banke kod nas imaju praksu da diskretno uvode nove troškove klijentima i na taj način ostvaruju lijep profit.

“Osnovni problem koji imamo je činjenica da inflacija radi na raznim poljima, a onda banke koje žele da ostvare još veću zaradu traže načine da obuhvate što veći broj korisnika kojima neće tako značajno povećati cijene usluga i troškova, pojedinačno gledano. Kad se to sabere, radi se o velikoj zaradi”, kaže Zoran Pavlović, ekonomski analitičar i podsjeća na podatak od prije nekoliko dana koji pokazuje da je osam komercijalnih banaka u Srpskoj u prvom polugodištu ostvarilo neto dobit od čak 78,3 miliona KM, što je više za oko 22 odsto u odnosu na isti period lani. Pored kamatnih stopa, sve veći iznosi različitih mjesečnih naknada postali su okosnica njihovog profita.

Pavlović naglašava i da zakonodavstvo u Srpskoj i BiH dozvoljava bankama uvođenje ovih “sitnih” naknada, a da ih pri tom ne obavezuje da ih prijavljuju, za razliku od Srbije koja je ovo pitanje uredila.

“Narodna banka Srbije ograničila je mogućnost bankama da mijenjaju cjenovnike ili uvođenje novih usluga bez saglasnosti Narodne banke, dok kod nas to nije precizno definisano”, istakao je naš sagovornik.

Zato Pavlović savjetuje korisnike banaka da provjere svoje izvode i utvrde da li su im uvedene nove naknade, a ukoliko su nezadovoljni, jedina opcija im je promjena banke.

“U ovoj situaciji nema mjesta za moral, odnos banke prema klijentima je čisto poslovni”, kaže Pavlović.

Banke obavezne da klijentima dostave izvještaj o naknadama

Banke u Republici Srpskoj očigledno žure da utvrde teren kada su u pitanju naknade. Naime, uskoro će biti obavezne da klijentima fizičkim licima najmanje jednom godišnje besplatno dostave ili na drugi način učine dostupnim izvještaj o svim naknadama naplaćenim za usluge povezane sa platnim računom.

Odluku o tome donijela je Agencija za bankarstvo Republike Srpske 28. jula i ostavila bankama da u roku od četiri mjeseca stvore uslove da postupaju po toj odluci. Odlukom se propisuje da je banka dužna da izvještajem o naknadama za usluge povezane sa platnim računom obuhvati sve naknade koje je naplatila korisniku za sve usluge koje mu je pružila, uključujući i podatke o svim kamatama koje je naplatila od korisnika, kao i o kamatama koje je korisnik ostvario.

Vladimir Rudić, ombudsman za bankarski sektor Republike Srpske, pojašnjava da banke u izvodima koje mjesečno šalju svojim klijentima, nisu pisali kada su promijenili cijenu neke tarife koju naplaćuju.

“Banke u svojim internim aktima izmijene cijenu tarife, a vi to ne znate. Sada će vlasnici računa dobijati izvještaj kada su promijenjene i cijene neke naknade. Korisnici računa imaće besplatno pet do sedam transakcija na računu koji imaju u banci. Fizička lica moći će posjedovati samo jedan osnovni tekući račun u banci i za to će se odrediti minimalna naknada za mjesečno vođenje računa, pojasnio je Rudić prošlog mjeseca u izjavi za portal faktor.ba.

Koliko koja banka naplaćuje svoje usluge

I pored dodatnih naknada danas je nemoguće funkcionisati bez posjedovanja tekućih računa u bankama koje u ponudi imaju različite pakete računa, različite usluge i različite mjesečne naknade.

Prošla su “zlatna vremena” kada ste, bez obzira na godine, račun u banci mogli imati uz mjesečnu naknadu od samo jednu marku. Izmišljanjem stalno novih paketa primamljivih naslova nastao je i pravi haos za klijente banaka u Srpskoj kojima je sada teško razaznati gdje im je najpovoljnije otvoriti račun.

Nova banka sada svojim klijentima nudi osnovne pakete za studente, penzionere i nezaposlene građane čija mjesečna naknada iznosi 2,5 marke.

Za više opcija i usluga klijenti mogu izabrati paket po mjeri koji košta šest maraka, pametni paket devet maraka ili zlatni paket čija naknada iznosi 17 KM.

Addiko banka u svojoj ponudi ima tri paketa – prvi je Start paket koji košta 5,90 maraka, zatim slijedi Srebrni paket za čije korišćenje ćete izdvajati 9,90 maraka i najskuplji Zlatni paket koštaće vas 16,90 KM mjesečno.

Ova banka takođe nudi i olakšice za studente koji naknade za pakete računa plaćaju manje, konkretno 4,70 maraka za Start paket, 7,90 maraka za Srebrni i 13,50 za Gold paket.

Još veće pogodnosti za mlade nude u NLB banci, pa je osnovni paket za osobe od 15 do 26 godina besplatan, penzioneri ovaj paket plaćaju četiri marke dok ostali građani isti paket plaćaju pet maraka.

Za ostale klijente u ovoj banci nude NLB Super i Premium pakete čije naknade iznose osam i 13 maraka.

UniCredit banka u ponudi ima tri paketa, Standard koji košta 4,49 marke mjesečno i besplatan je za studente, Silver paket sa naknadom od  7,49 KM, kao i Gold paket za koji ćete morati izdvajati 12 maraka.

Paketi Moment, sa naknadom od pet maraka i Tempo koji košta 13 maraka, jedine su opcije u slučaju Raiffeisen banke.

Srđan Banović, BL portal

Skrolaj na vrh