Vuković: Neće doći do ponovne restrikcije graničnih prelaza

14.11.2020. | 08:55

Predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Vjekoslav Vuković uvjeren je da i u “ovom novom lokdaunu” neće doći do ponovne restrikcije graničnih prelaza, da će službe na njima raditi 24 časa, a u suprotnom bi usporen uvoz bonitetno pouzdanih kompanija BiH značio manjak njihovih prihoda i povećanje troškova.

Na sastanku sa predstavnicima ovih kompanija na Vlašiću, u okviru projekta “Pouzdanost 2020”, Vuković je podsjetio da su uvoz i izvoz BiH u vrijeme pandemije virusa korona bili usporeni, ali ne i zaustavljeni.

– Sporost je proizašla iz toga što je neko od nadležnih u vlasti odredio da imamo samo tri granična prelaza za uvoz. Borimo se da i u ovom nekom novom lokdaunu ne dođe do ponovne restrikcije graničnih prelaza – istakao je Vuković.

Lazo Šinik, sekretar u sektoru šumarstva i prerade drveta Privredne komore Republike Srpske koja je partner projekta, govorio je o tome kako su se firme ove grane privrede prilagodile novonastaloj situaciji izazvanoj virusom korona.

Prema njegovim riječima, najteže je bilo u aprilu, kada su pojedine proizvodnje imale pad veći od 80 odsto.

– Sada smo ušli u period normalizovanja situacije. Očekujemo da će rezultati ove godine biti približni onim od prošle, a to će biti vrlo dobar rezultat u ovakvim okolnostima. Nadamo se boljoj stopi rasta u 2021. godini – naglasio je Šinik.

Siniša Andrić, predstavnik kompanije Lanako koja zapošljava 340 radnika, rekao je da je ova firma jedno od svojih rješenja implementirala u Nigeriji, što joj je bio prvi interkontinentalni posao.

– U posljednjih pet godina imali smo više od 200 miliona KM prihoda i svake godine tri miliona KM ulažemo u razvoj sopstvenih resursa. Za sva naša rješenja i proizvode, nudimo podršku 24 časa sedmično. U periodu korona krize zadržali smo sve radnike i zaposlili novih 25 – naglasio je Andrić.

Enver Hodžić, vlasnik banjalučke kompanije Arke 2000, koja više od 70 odsto svojih proizvoda izvozi u EU, rekao je da je na početku pandemije bilo mukotrpno raditi, jer se u zemljama E ne poznaje termin kašnjenje zbog virusa korona.

Na sastanku je istaknuto da je sektor turizma u BiH bio prvi pogođen krizom nastalom zbog pandemije kovida 19, saopšteno je iz Spoljnotrgovinske komore BiH.

Direktor hotela Blanka, Amir Šibić rekao je da je ovaj hotel na Vlašiću bio među rijetkim koji je uspio iskoristiti prirodne potencijale, te spustio cijene i omogućio domaćim turistima nove sadržaje u novonastaloj situaciji.

Prema njegovim riječima, hotel je imao pad prihoda veći od 70 odsto, ali nije otpuštao radnike.

– Nadam se da u predstojećoj zimskoj sezoni neće biti “zaključavanja”. Sa turističkom zajednicom Srednjobosanskog kantona preduzimamo mjere da budemo “korona fri” destinacija. U narednoj godini planiramo postaviti lift četverosjed, kako bi se ponuda na Vlašiću kompletirala – najavio je Šibić.

Projekat “Pouzdanost 2020” provode Poslovne novine i kompanija LRC, u partnerstvu sa Spoljnotrgovinskom komorom BiH, a u okviru njega se sedmično održavaju sastanci kompanija sa visoko bonitetnom ocjenom.

Radi se o firmama koje su solventne, redovne platiše i koje mogu računati jedne na druge.

Bonitetno pouzdanih kompanija ima oko 16 odsto u BiH, a kroz sedmične sastanke omogućeno im je da razmjene iskustva i kontakte, sklapaju poslove, te usvoje dobre prakse kako najbolje prebroditi krizu izazvanu pandemijom virusa korona.