Višković kategoričan: Srbi nikada neće prihvatiti 1. mart kao “dan nezavisnosti”

01.03.2023. | 11:36

Premijer Republike Srpske Radovan Višković poručio je da srpski narod nikada neće prihvatiti 1. mart kao “dan nezavisnosti BiH”, jer ovaj datum nije ništa drugo već podsjetnik na brutalno poništavanje volje jednog od tri konstitutivna naroda i inicijalna kapisla za brutalni oružani sukob koji je unesrećio sva tri naroda u BiH.

“Nikada nećemo braniti, niti osporavati pravo svakog naroda da obilježava i slavi šta god želi, ali, isto tako, nikada nećemo dozvoliti da se falsifikuju istorijske činjenice o tome da su rezultati referenduma od 1. marta 1992. godine predstavljali i volju srpskog naroda. Kako tada, tako i sada, još jednom ponavaljamo – referendum je proveden suprotno volji srpskog naroda i u njemu Srbi nisu učestvovali. Samim tim, ovaj dan u Srpskoj nije nikakav praznik”, rekao je Višković.

On je naveo da je u kolektivnoj memoriji ovdašnjeg srpskog naroda 1. mart trajno zapisan kao dan stradanja, te dan kada je srpski svat na Baščaršiji ubijen zato što je nosio svoju zastavu, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.

“Svakako, mi u BiH, nesporno, imamo različita mišljenja o našoj prošlosti i, gotovo sigurno, tako će biti i budućnosti. O nekim stvarima, gotovo sigurno, nikada nećemo postići konsenzus, a upravo ono što se dešavalo srpskom narodu 1. marta je jedan od razloga našeg razmimoilaženja. Zato, i danas, nažalost, nemam nadu da će biti opšteprihvaćena neumoljiva istorijska činjenica da je 1. marta 1992. godine brutalno pregažena volja jednog naroda i pokrenuta razgradnja svega što je do tada postojalo”, naveo je Višković u saopštenju.

U dijelu Federacije BiH sa većinskim bošnjačkim stanovništvom 1. mart se obilježava kao takozvani dan nezavisnosti BiH, jer je tada održan nelegalni referendum o nezavisnosti i otcjepljenju BiH od SFRJ.

Ovaj tragični datum u Republici Srpskoj se ne praznuje, već 21. novembar – dan kada je u američkoj vazduhopolovnoj bazi Rajt Peterson kod Dejtona parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH koji je obilježio kraj građanskog rata u BiH.