Više para za borce i invalidnine! Vlada utvrdila: Maksimalno zaduženje od milijardu maraka

28.10.2022. | 15:20

Vlada Republike Srpske usvojila je danas Prijedlog odluke dugoročnog zaduženja Srpske za narednu godinu prema kojem se odobrava dugoročno zaduženje Srpske u maksimalnom iznosu od milijardu i osamdeset miliona KM.

Plan je da se u narednoj godini Republika Srpska dugoročno zaduži na domaćem tržištu za 300 miliona KM, a na međunarodnom tržištu za 780 miliona KM s ciljem obezbjeđivanja najpovoljnijih uslova zaduživanja i najadekvatnije strukture portfolija duga, imajući u vidu preferencije troškova i rizika, saopšteno je iz Biroa Vlade za odnose s javnošću.

Ta sredstva će biti upotrijebljena u skladu sa namjenama propisanim Zakonom o zaduživanju, dugu i garancijama Srpske.

Vlada je na sjednici usvojila i Prijedlog odluke o kratkoročnom zaduživanju Republike Srpske emisijom trezorskih zapisa za narednu godinu gdje maksimalan iznos kratkoročnog duga tokom iduće godine može biti najviše do osam odsto redovnih prihoda ostvarenih u prethodnoj fiskalnoj godini.

Usvojen je i Prijedlog odluke o iznosu garancija koje može izdati Republika Srpska u narednoj godini kojom se odobrava izdavanje garancija Srpske za zaduženja do 500 miliona KM.

U odluci je navedeno da ukupna izloženost Republike Srpske po izdatim garancijama ne može biti viša od ograničenja propisanih Zakonom o zaduživanju, dugu i garancijama Republike Srpske, kojim je propisana i namjena za koje se mogu izdati garancije Srpske.

Na sjednici je utvrđen i Prijedlog programa ekonomskih reformi za period 2023-2025. godina, koji obuhvata 21 reformsku mjeru na kojima će se bazirati osnovne aktivnosti Vlade Republike Srpske u naredne dvije godine.

U budžetu planirano uvećanje za invalidnine i boračke dodatke

Predloženim budžetom Republike Srpske za narednu godinu planirano je uvećanje tekućih doznaka za porodične, lične i civilne invalidnine, u ukupnom iznosu od 21,5 miliona KM, mjesečnog boračkog dodatka od 9,7 miliona KM, te doznaka za nezaposlene, demobilisane borce do 60 godina od 1,5 miliona KM.

Okvir budžeta iznosi 5 milijardi 383 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 873 miliona KM, odnosno veći je za 19,4 odsto nego drugi rebalans ovogodišnjeg budžeta, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose sa javnošću.

Ukupni budžetski prihodi i primici za nefinansijsku imovinu u Prijedlogu budžeta za 2023. godinu iznose 4 milijarde 142 miliona 700 hiljada KM i veći su od drugog rebalansa za 365,5 miliona KM.

Prema Prijedlogu budžeta za 2023. godinu prihodi od indirektnih poreza koji pripadaju budžetu Srpske iznosiće jednu milijardu 907,5 miliona KM, što je uvećanje za 10,3 odsto ili 177,5 miliona KM.

Poreski prihodi u Prijedlogu budžeta iznose 3 milijarde 822 miliona KM, što je više za 9,7 odsto ili 338,7 miliona KM u odnosu na poreske prihode planirane drugim rebalansom budžeta.

Prihodi od poreza na dohodak su planirani u iznosu od 226,4 miliona KM, što je uvećanje od 9,1 odsto ili 18,8 miliona KM.

Prihodi od poreza na dobit su planirani u iznosu 371,7 miliona KM i veći su za 11 odsto ili 36,8 miliona KM u odnosu na drugi rebalans.

Prihodi po osnovu doprinosa za PIO planirani su u iznosu jednu milijardu 296,5 miliona KM i veći su za 8,8 odsto ili 105,3 miliona KM u odnosu na drugi rebalans.

Prilikom izrade projekcija uzeto je u obzir i planirano povećanje plata u javnom sektoru za pet odsto u narednoj godini.

Planirana su i sredstava za pružanje finansijske pomoći nezaposlenom roditelju četvoro i više djece u Republici Srpskoj koja će ukupno iznositi 70 miliona KM.

Planirana su povećanja na poziciji rashoda za lična primanja koja iznose milijardu 132 miliona 600 hiljada KM i veći su za 126,4 miliona KM, jer je planirano povećanje plata zaposlenih koji primaju platu iz budžeta Republike za pet odsto.

Na poziciji subvencija, planirana su znatno viša sredstva u odnosu na drugi rebalans koja su u najvećoj mjeri rezultat uvećanja sredstava za podsticaj razvoja poljoprivrede i sela, koje su više za 105 miliona KM i iznosiće ukupno 180 miliona KM.

Planirana sredstva za podsticaj za povećanje plata radnicima u iznosu 15,6 miliona KM, dok su javne investicije koje se finansiraju iz budžeta planirane u iznosu 70 miliona KM.

Planirana su sredstva za podršku humanitarnim i društveno korisnim akcijama, te projekti podrške za izgradnju, adaptaciju i opremanje objekata za djecu i omladinu u iznosu 50 miliona KM.

Prijedlogom budžeta u 2023. godini je planirana budžetska rezerva u iznosu od 7,8 miliona KM i veća je za 6,1 milion KM u odnosu na drugi rebalans budžeta za 2022. godinu.

Prema prijedlogu budžeta, u 2023. godini je za otplatu duga planiran iznos od 1,150 milijarde KM , ali to neće uticati na stabilnost budžeta, jer su prihodi veći od rashoda, a očekuje se da se godina završi sa manjom zaduženošću nego što je to sada.

Trenutni javni dug Republike Srpske je 5,1 milijardu KM i iznosi 36 odsto brugo domaćeg proizvoda.