Uskoro otvaranje novoizgrađenog kampa “Lipa”: Povratnici u strahu od najezde iz Avganistana

21.08.2021. | 08:13

Novoizgrađeni privremeni prihvatni centar “Lipa” nadomak Bosanskog Petrovca biće otvoren 6. septembra, a ovaj kamp adekvatno je opremljen za smještaj oko 1.500 osoba, potvrđeno je “Glasu Srpske” u Ministarstvu bezbjednosti BiH.

Savjetnik ministra bezbjednosti BiH Saša Kecman rekao je da se radovi uveliko privode kraju i da trenutno asfaltiraju prostor oko objekta.

– Naknadno smo dobili neka sredstva zahvaljujući kojima ćemo uraditi asfalt, a dodaćemo i još neke sadržaje. Međutim, to nije nešto što bi moglo prolongirati završetak poslova – istakao je Kecman.

Kada je počela izgradnja migrantskog kampa u srpskom selu Lipa, povratnici su bili u strahu da će ponovo biti prinuđeni da bježe iz svojih kuća, zbog migranata. Sada su, kažu, ponovo u strahu od još većeg priliva migranata. Direktor Centra za podršku povratnicima u Unsko-sanskom kantonu Nemanja Davidović smatra da proširivanje i obnova kampa “Lipa” apsolutno nije nikakvo rješenje.

– Evo danas, kada vidimo da je u Avganistanu ratno stanje i kakve su prilike, onda samo možemo opet očekivati značajan priliv migranata u Unsko-sanski kanton – naveo je Davidović.

Prema njegovim riječima, otvaranje obnovljenog kampa ne donosi ništa dobro, a posebno ne povratnicima u tom kraju.

– Migranti će tamo biti sigurno barem još četiri ili pet godina. Biće dobro ako ne bude pritisaka da se otvori još neki kamp na teritoriji Bosanskog Petrovca ili u blizini – istakao je Davidović.

Predstavnici Ministarstva bezbjednosti BiH i Službe za poslove sa strancima početkom ovog mjeseca sastali su se u Bihaću sa nosiocima aktivnosti na upravljaju privremenim prihvatnim centrom “Lipa”. Na tom sastanku usaglašeni su zadaci i obaveze svih učesnika, kako bi na terenu što efikasnije funkcionisao sistem upravljanja ovim centrom. Posebno je istaknuto da državne institucije preuzimaju vodeću ulogu u upravljanju migracijama, te da će organizacije na bazi partnerstva, te prepoznatih potreba od strane državnih institucija, obavljati preuzete aktivnosti. Istaknuta je važnost izbjegavanja preklapanja nadležnosti i time racionalizacija ljudskih, tehničkih i materijalnih sredstava.

Delegacija Međunarodne organizacije za migracije (IOM) krajem decembra povukla je svoje osoblje koje je osam mjeseci bilo servis migrantima, a ubrzo nakon toga došlo je do požara u kojem su izgorjela četiri šatora. Dva mjeseca nakon požara u kampu su postavljeni novi šatori, a potom je krenulo postavljanje kontejnera i njegova obnova.

Pomoć i statistike

Iz Delegacije EU navode da Unija pruža značajnu podršku od 85,5 miliona evra kako bi pomogla BiH da ispuni svoje humanitarne odgovornosti i pruži pomoć migrantima i izbjeglicama u zemlji.

U BiH, prema procjenama policijskih agencija, trenutno boravi oko 7.000 ilegalnih migranata. Od tog broja, oko 4.500 ih je u prihvatnim centrima kod Sarajeva, te na području Unsko-sanskog kantona.

 

 

Oznake: Migrantski kamp