Troše, zapošljavaju i krše zakon: Evo šta je sve otkrila revizija u Predsjedništvu BiH

16.07.2025. | 07:17

Izvještaj Kancelarije za reviziju institucija BiH o obavljenoj finansijskoj reviziji Predsjedništva BiH za 2024. godinu ukazao je na niz ozbiljnih nepravilnosti i potencijalnih kršenja zakona.

Iako revizori nisu izrazili rezervu na mišljenje o usklađenosti, pažnja je skrenuta na niz problema u oblasti zapošljavanja, korištenja budžetskih sredstava, interne kontrole i javnih nabavki.

Jedno od najozbiljnijih kršenja odnosi se na zapošljavanje državnih službenika bez sprovedene konkursne procedure, što je suprotno Zakonu o državnoj službi.

Revizori navode da je tokom 2024. godine, jedna osoba zaposlena bez konkursa više puta na određeno vrijeme u kontinuitetu (ukupno devet mjeseci), a zatim ponovno angažovano bez javnog oglasa.

S druge strane, kako se navodi u izvještaju, s jednim zaposlenikom su zaključena dva ugovora na po tri mjeseca, takođe, bez javnog konkursa. Pored toga, revizija je pokazala da je u kabinetima članova Predsjedništva angažovano više osoba putem ugovora o djelu za obavljanje poslova koji su već sistematizovani i pokriveni zaposlenima.

Ovo predstavlja direktno kršenje Zakona o obligacionim odnosima, jer se ugovor o djelu može koristiti samo za specifične, vremenski ograničene zadatke, a ne za kontinuirane poslove iz redovnog opisa rada. Ukupno je za takve angažmane isplaćeno preko 63.000 KM, piše Srpskainfo.

Plaćeno odsustvo mimo zakona

Revizori su utvrdili i da je zaposlenima omogućeno korištenje plaćenog odsustva zbog vjerskih praznika u trajanju do šest dana godišnje, iako zakon dozvoljava maksimalno dva dana plaćenog odsustva u te svrhe. Time je došlo do direktnog kršenja Zakona o radu u institucijama BiH.

Postupci javnih nabavki službenih vozila sprovedeni su na način koji ne osigurava fer tržišnu konkurenciju, iako je to osnovni princip Zakona o javnim nabavkama. Iako je tendersku dokumentaciju za dva otvorena postupka preuzelo ukupno 23 potencijalna ponuđača, Predsjedništvo je za oba postupka zaprimilo samo po jednu ponudu i to od istog dobavljača.

Revizori su utvrdili da je istraživanje tržišta bilo ograničeno na vozila iz iste distributivne mreže (Škoda, Arteon, Audi), čime je smanjena mogućnost za realnu konkurenciju.

Ukupna vrijednost ugovora iznosila je gotovo 249.000 KM, dok su za stara vozila (Audi A8, BMW X5) izdvojeni visoki troškovi održavanja, u jednom slučaju preko 17.500 KM za vozilo staro više od decenije.

Netransparentna reprezentacija

Troškovi reprezentacije za 2024. godinu iznosili su čak 288.584 KM.

U dokumentaciji je uočeno da opravdanja za nastale troškove često nisu bila konkretna jer su zabilješke bile šture, poput „radni ručak“ ili „službene aktivnosti“.

Revizori su ocijenili da takva pravdanja ne pružaju dovoljno informacija za ocjenu opravdanosti troškova. Pored toga, uočena je praksa slanja službenika na seminare u inostranstvo koje organizuju firme iz BiH.

Tako su troškovi kotizacija i službenih putovanja za seminare održane u Srbiji i Hrvatskoj dostigli 17.644 KM, iako su slične edukacije mogle biti organizovane unutar zemlje.

U izvještaju revizora se napominje i da godinama nije riješen problem neusklađenih koeficijenata plata zamjenika generalnog sekretara Predsjedništva.

Iako je Predsjedništvo upućivalo zahtjeve Ministarstvu finansija za izmjenu Zakona o platama, 2024. godine po tom pitanju nije ništa preduzeto, čime je nastavljeno kršenje Zakona o platama i naknadama u institucijama BiH.

I pored ranijih preporuka, funkcija interne revizije u Predsjedništvu BiH još nije uspostavljena.

Revizori su ovaj nedostatak više puta isticali kao ključan za jačanje finansijske kontrole i zakonitost u radu.

Revizori su naveli i da od ukupno deset preporuka iz prethodnih revizija, Predsjedništvo BiH je realizovalo samo tri, dok su dvije djelimično realizovane, a čak pet nije provedeno uopšte.

Ove brojke pokazuju kontinuitet ignorisanja preporuka revizije i nedostatak volje za unapređenje upravljanja javnim sredstvima.