Tražila da se zbog korone porodi kod kuće, uputila tužbu Ustavnom sudu BiH

10.05.2021. | 13:49

Ustavni sud Bosne i Hercegovine odbio je kao neutemeljenu apelaciju A.Ć. iz Sarajeva koja je podnijela tužbu Ustavnom sudu BiH zbog toga što joj zdravstvene ustanove u Kantonu Sarajevo nisu omogućile da joj zdravstveni radnici iz zdravstvenog sistema asistiraju pri porodu kod kuće, saznaje Avazov portal.

U obrazloženju odluke je navedeno da je apelantica A.Ć. iz Sarajeva podnijela tužbu Ustavnom sudu BiH 18. februara ove godine.

Pravo na privatni i porodični život

Apelantica je smatrala da joj je povrijeđeno pravo na privatni život iz članka II/3.f) Ustava Bosne i Hercegovine i članka 8. Evropske konvencije, pravo na djelotvoran pravni lijek iz članka 13. Evropske konvencije. Obrazlažući apelacijske navode apelantica je navela da smatra da joj je povrijeđeno pravo na privatni i porodični život zbog toga što joj Klinički centar, Opšta bolnica, Zavod i Dom zdravlja nisu omogućili kućni porod uz asistenciju primalje i osiguranu hitnu medicinsku pomoć.

Kako je bilo navedeno u tužbi apelantica je naglasila da je višerotkinja i da se u trenutku podnošenja apelacije nalazi u 40. tjednu trudnoće za koju navodi da je niskorizična.

S obzirom na trenutnu epidemiološku situaciju izazvanu pandemijom korona virusa, apelantica je smatrala da bi za njen život i život njene nerođene bebe, jedini siguran porod bio onaj koji bi se odvijao u kućnim uslovima, uz asistenciju primalje kao i dostupnost hitne medicinske pomoći u slučaju bilo kakvih komplikacija.

Iz bolničkih ustanova joj je odgovoreno da oni pružaju zdravstvene usluge pacijentima/trudnicama isključivo u bolničkim uslovima.

Imala jako loše iskustvo

Ustavni sud je, rješavajući apelaciju utvrdio da pravni sistem u Kantonu Sarajevu ne omogućava angažovanje zdravstvenih radnika iz javnog zdravstvenog sisteme, uključujući primalje, ginekologe i pedijatre, prilikom pružanja stručne pomoći porođajima kod kuće.

Međutim, apelantica je ukazala da je sa prethodnim porodima koja su se odvijala u zdravstvenim ustanovama imala jako loše iskustvo, praćeno povredom osobnog dostojanstva i nemogućnosti izbora ljekara, te da trudnoća i porod predstavljaju najintimnije aspekte ženskog života i da porod u zdravstvenim ustanovama uključuje izlaganje ženskog tijela i njenih najdubljih osjećaja drugim ljudima, piše Avaz.