Tegeltija tvrdi da Dodik novinare nije nazvao spodobama: Rekao „i neke spodobe“, nije definisao koje

14.03.2023. | 18:36

Mislim da postoji jedan neosnovani strah medijske zajednice od ovog zakona, rekao je pravni savjetnik Milorada Dodika, Milan Tegeltija, povodom najave usvajanja Nacrta o izmjenama i dopunama Zakona o kleveti u Republici Srpskoj.

“Ovaj zakon nije usmjeren protiv medija. On jednako pogađa i mene, kao i vas kao i kamermana ovdje u studiju. Te izmjene i dopune kriminalizuju sljedeće, kaže ovako: Ko znajući da je nešto laž iznese kao istinu u namjeri da nekom napravi štetu. Znači neko zna da je nešto laž i to iznese, usljed toga se mogu desiti posljedice ogromne. Neko može izvršiti samoubistvo, može imati psihičko oboljenje zbog stresova koje neko može proživjeti“, kazao je Tegeltija za N1.

Poručio je da Milorad Dodik ipak nije novinare nazvao “spodobama”.

“Nije Dodik nazvao novinare spodobama, čak ni gospodina Vukelića, to je tako protumačeno. On je rekao ’i neke spodobe’, nije definisao koje. Rekao je ’Vukelić i neke spodobe’, nije ih odredio u novinarskoj zajednici. Moj posao nije da na bilo koji način utičem vokabular predsjednika RS. Ako pročitate članke koji su izašli samo povodom ovog zakona o kleveti, samo pogledajte etikete koje su prišivene gospodinu Dodiku, vidjeli biste koliko je blago ovo što je Dodik rekao u odnosu na ono što se njemu govori“, dodao je Tegeltija.

Kaže da policija radi jednako posao prema novinarima kao i prema svakom drugom čovjeku.

“Novinar kao i bilo koji drugi čovjek, kada ga neko prijavi ili podnese prijavu protiv njega, policija radi svoj posao jednako prema novinaru kao i prema bilo kome drugom. Prema Miloradu Dodiku, građaninu, prema meni, vama, se primjenjuje isti zakon na jednak način. Neko ko bude smatrao da je oštećen nekom izjavom Dodika, on će moći da podnese prijedlog za krivično gonjenje tužiocu koji bi u tom slučaju vodio postupak. Ništa što vrijedi za mene, za vas, za Nikolu Moraču ili nekog trećeg nije nešto što ne vrijedi za Milorada Dodika“, istakao je Tegeltija.

Tegeltija ističe da se ovim zakonom dodatno štiti novinarska profesija, jer razdvaja one “koji se zaista bavi ovim poslom i one koji reketiraju ljude”.

“Ljudi mogu da imaju negativno mišljenje o pravosuđu, ali to isto pravosuđe radi i najsloženija krivična djela. Ako mogu raditi sva ta djela, zašto ne mogu raditi klevetu. Ovo je borba protiv klevete u javnom prostoru koja nanosi štetu čitavom društvu, čak i novinarima na dva načina. Novinarska profesija se štiti na ovaj način jer razdvaja one koji se zaista bave ovim poslom i one koji reketiraju ljude a nazivaju se novinarima. Takođe, postoje zaštitni mehanizmi, Sud može procijeniti da nije neko imao namjeru da nanese štetu iz izvještavanja”, rekao je Tegeltija.