Svi iščekuju 15. decembar: Dobija li BiH kandidatski status?

10.12.2022. | 13:29

Ostalo je još svega nekoliko dana kada će se u Briselu održati sjednica Vijeća EU na kojem bi se konačno trebalo odlučiti da li će Bosna i Hercegovina dobiti kandidatski status.

Kao što je poznato, evropski komesar za susjedstvo i proširenje Oliver Varhelji je prije nekoliko mjeseci kazao da će preporučiti Vijeću EU da se dodijeli status kandidata BiH, nakon žestokog lobiranja koje su u ime naše zemlje vršile nekoliko zemalja članica, prije svih Slovenija, Austrija, ali i Hrvatska.

Ništa još zvanično, ali …

Ono što u posljednjih desetak dana na domaćoj političkoj sceni možemo primijetiti jeste svojevrsno utrkivanje političara iz oba bh. entiteta u hvalospjevima, ali i optimizmu uoči 15. i 16. decembra.

Gotovo da nema lidera neke stranke, koja je u protekle dvije ili tri decenije nije vodila glavnu riječ, a da s velikim optimizmom najavljuje predstojeći samit u Briselu. Iako još uvijek ništa zvanično nema, priče o (ne)dobijanju kandidatskog statusa itekako ima.

Iz Delegacije EU u Bosni i Hercegovini su za UNU odgovorili da su preporuke Evropske komisije jasan i pozitivan signal građanima, te da je budućnost BiH u EU.

“Preporuka Komisije o statusu kandidata dolazi bez uslova, ali sa jasnim očekivanjima, posebno u osam oblasti na koje se potrebno fokusirati, a u vezi kojih je Komisija urgirala vlasti u BiH da pristupe radu i ostvare napredak. Konačnu odluku o dodjeli statusa kandidata ima Evropsko vijeće, odnosno države članice EU”, poručili su nam.

Razlika mišljenja

Ipak, UNA iz diplomatskih izvora saznaje da se još uvijek ništa ne zna po pitanju odluke Vijeća EU, ali istovremeno nam je rečeno da je postojala razlika mišljenja među zemaljama članicama.

“Evropska komisija je dala preporuku za kandidatski status, a sada je sve na državama članicama”, saznajemo.

Da bi Bosna i Hercegovina mogla dobiti kandidatski status najbolje pokazuju i događaji koji su se desili u protekla dva mjeseca. Prvo je predsjednica Evropske komisije Ursula von der Lejen posjetila BiH, gdje se sastala sa domaćim vlastima, te je još jednom u Sarajevu izrazila snažnu podršku EU putu BiH, te naglasila, iako ruku na srce to nikada nije jasno i otvoreno rekla, da će učiniti sve da BiH dobije kandidatski status.

Kao potvrdu ove teze treba svakako istaknuti i konferenciju u Barceloni, gdje se održavao Forum 43 zemlje Unije za Mediteran i kada je Varhelyi rekao da bi BiH u narednih mjesec dana mogla dobiti kandidatski status za članstvo u EU. Treba tu navesti i nedanu posjetu evropskog komesara BiH, koji je kazao da se u našoj zemlji u posljednjim mjesecima stvari dešavaju brže nego ikad.

Zaokret Holandije, ali šta je s Francuskom

Međutim, svaki novčić ima dvije strane, pa tako i ovaj. I u samoj Evropskoj uniji postoje ili su postojale zemlje koje su bile rezervirane po pitanju davanju statusa kandidata, a prvobitno su se tu izdvajale Francuska i Holandije. Međutim, čini se kako to neće biti slučaj, prvenstveno zbog ruske invazije na Ukrajinu i straha od preljevanja napetosti na Zapadni Balkan.

Naime, uoči zasjedanja Vijeća EU, Nizozemska se osvrnula na odluku Evropske komisije da predloži dodjelu kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini.

“Komisija pozdravlja nastavak dijaloga između EU i Bosne i Hercegovine nakon višemjesečne blokade koju je prouzrokovao Republika Srpska. Bosna i Hercegovina je također poboljšala svoje usklađivanje sa CFSP-om (81%) i, prema podacima Evropske komisije, poduzela je korake u upravljanju migracijama i saradnji sa Europolom i Eurojustom Komisija zaključuje da nisu pronađena rješenja kojima bi se ustavne i izborne reforme mogle hitno završiti kako bi se bosanskohercegovački ustav i izborni zakon uskladili sa Evropskom konvencijom o ljudskim pravima (ECHR). Osim toga, Komisija navodi da je namjerna blokada političkog procesa u entitetu Republika Srpska nastavljena u proljeće i da su na entitetskom nivou čelnici Republike Srpske poduzeli korake za povlačenje iz državnih institucija BiH i izgradnju paralelnih struktura. Ovo je ozbiljno otežalo proces reformi. Istovremeno, Vlada prepoznaje važnost vezivanja zemalja Zapadnog Balkana za EU i ističe da je Bosna i Hercegovina dio evropske porodice”, naveli su iz Holandije.

Iz Francuske su ranije naglašavali da žele u BiH vidjeti istinski pomak na evropskom putu. Možda je on vidljiv nakon održanih izbora.