Stiže ispomoć na granici: Tri uslova za Fronteks

11.10.2023. | 07:13

BiH je na korak do formiranja pregovaračkog tima sa Agencijom za evropsku graničnu i obalnu stražu (Fronteks), a upućeni za “Glas” otkrivaju koje poslove i pod kojim uslovima mogu da prepuste kolegama koji bi trebalo da stignu u ispomoć na granici.

Priča o potpisivanju sporazuma sa evropskom agencijom otvorena je u vrijeme dok je BiH bila na vrhuncu migrantskog talasa. EU je, naime, ponudila BiH sporazum prema kojem bi Fronteks pomagao domaćim službama da suzbiju nezakonitu migraciju i prekogranični kriminal, naglašavajući da saradnja sa partnerima uključuje i raspoređivanje njihovog osoblja. BiH i Fronteks su krajem 2018. godine parafirali sporazum, ali on nije stupio na snagu, jer ga nije odobrilo Predsjedništvo BiH, u čijoj je nadležnosti i potpisivanje međunarodnih sporazuma.

Dva tadašnja člana Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i Željko Komšić glasala su u februaru 2020. godine za sporazum, ali je protiv bio tadašnji srpski član Milorad Dodik.

Dodik je sporazum s Fronteksom proglasio “destruktivnim po vitalni entitetski interes RS”, a nakon toga je republički Parlament s dvije trećine glasova poslanika potvrdio Dodikov veto da bi se tako zadržavali migranti u BiH pa samim tim pomenuti sporazum nije stupio na snagu.

U Ministarstvu bezbjednosti BiH kazali su da su dobili prijedlog sporazuma koji je tipski te identičan onima koje Fronteks ima sa zemljama u regionu – Srbijom, Crnom Gorom i Sjevernom Makedonijom.

Naglašavaju da će ipak biti potrebno razumijevanje Evropske unije da sporazum ili operativni plan za njegovo sprovođenje moraju biti dorađeni elementima koji uvažavaju sve specifičnosti BiH. U tom slučaju prije svega misli na strukturu raspoređivanja snaga Fronteksa.

– Radi postizanja unutrašnjeg političkog kompromisa u BiH nama je važno da pored Granične policije uz pripadnike Fronteksa budu uključeni i pripadnici entitetskih i kantonalnih ministarstava unutrašnjih poslova. Druga stvar je pitanje imuniteta. Za nas je prihvatljivo da imunitet pripadnici Fronteksa imaju tokom obavljanja svojih dužnosti – kazali su “Glasu Srpske” u Ministarstvu bezbjednosti BiH.

Naglašavaju da je potrebno urediti i pitanje suvereniteta, zbog čega će insistirati na tome da pripadnici evropske agencije ne mogu preduzimati nikakve akcije bez iskazivanja domaćih potrebe za njima.

– Odnosno oni će morati postupati u skladu sa iskazanim potrebama i zadacima nadležnih policijskih tijela – naglasili su u resornom ministarstvu.

Naglašavaju i da očekuju formiranje pregovaračkog tima, ali i da bi sami pregovori u bezi sa potpisivanjem sporazuma mogli biti završeni do kraja godine.

– Do tada bi trebalo da imaju finalni dokument sa svim definisanim elementima saradnje, koji će uputiti u dalju proceduru usvajanja – zaključili su u Ministarstvu bezbjednosti BiH.

Raste broj migranata

Direktor Službe za poslove sa strancima BiH Žarko Laketa rekao je da je realno očekivati veći priliv migranata u BiH, ali da će nadležne agencije odgovoriti tom izazovu.

– Zabilježen je povećan broj migranata u posljednja tri mjeseca, a 2.500 njih boravi na teritoriji BiH. Taj broj će se u narednom periodu sigurno biti povećan, s obzirom na to da zemlje članice EU, prije svega Mađarska, Slovačka, Slovenija i Hrvatska očekuju priliv migranata i onda oni na njihovim teritorijama pojačaju aktivnosti, kao što mi to radimo na nivou BiH zajedno sa Graničnom policijom – kazao je Laketa.

Oznake: Fronteks, Granica