Stevandić: Srpska neće dopustiti da joj udaraju pečate zločina koje nije počinila

04.02.2024. | 09:35

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić izjavio je da će istina o zločinu na sarajevskoj pijaci Markale iz 1994. godine kad-tad isplivati i da Srpska neće dopustiti da joj udaraju pečate zločina koje nije počinila.

Stevandić je istakao da je matrica zločina na pijaci Markale primijenjena mnogo puta na ratištima u Avganistanu, Bliskom istoku ili nedavno u Ukrajini, a sve da se postigne alibi za vojna dejstva.

“Budući da je Vojska Republike Srpske bila u to doba čvrsta i muslimani nisu mogli da probiju srpske linije prema Ilidži, Grbavici, Srpskom Sarajevu, desile su se Markale. Imam duboki pijetet prema svim žrtvma, ali do danas nisu demantovane činjenice da ta granata nije ispaljena sa srpskih položaja”, rekao je Stevandić za “Večernje novosti”.

On je dodao da nikakve naručene presude srpskim političarima i generalima ne mogu potvrditi da su oni odgovorni za ovaj zločin.

Stevandić je naglasio da je uvjeren će istina o Markalama kad-tad isplivati i da će se dokazati da su Srbi bombardovani i ubijani bez razloga.

“Ali i kada se dokaže da su Markale bile namještaljka, to, nažalost, neće promijeniti ono što je Srbima učinjeno od bombardovanja osiromašenim uranijumum, do ubijanja civila”, ukazao je Stevandić.

On je poručio da Republika Srpska neće dozvoliti da je okrivljuju za zločine koje nije počinila.

“Poruka Bošnjacima je da ne treba niko da nameće drugom istinu ili istoriju, Srpska to drugima ne radi, ali neće dopustiti da drugi pišu istoriju Srpske i da joj udaraju pečate zločina koje nije počinila”, rekao je Stevandić.

Sutra se navršava 30 godina od kada je na sarajevskoj pijaci “Markale”, usljed eksplozije granate poginulo 68 ljudi, a 144 osobe su lakše i teže ranjene.

U presudama Haškog tribunala taj zločin je pripisan srpskoj strani u BiH iako njihovi predstavnici sve do danas uglavnom tvrde da je tu tragediju inscenirala vlada u Sarajevu koju je predvodio Alija Izetbegović. Tako je, između ostalog, većina članova Žalbenog vijeća Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u procesu Stanislavu Galiću zaključila da je “minobacačka granata koja je prouzrokovala eksploziju ispaljena s područja pod kontrolom Sarajevsko-romanijskog korpusa”. Galić, koji je tada bio komandant ovog korpusa, osuđen je u Hagu na kaznu doživotnog zatvora.