Stanić apeluje na Vladu: Ukinuti participaciju u Srpskoj i pomoći građanima pri liječenju

15.06.2022. | 12:10

Predlažemo Vladi Republike Srpske da rebalansom budžeta omogući potpuno ukidanje participacije (učešće građana u troškovima liječenja ) u javnim zdravstvenim ustanovama, kao i privatnim koje imaju ugovor sa FZO, kaže Slobodan Stanić, predsjednik Odbora za zdravstvo SDS.

Stanić navodi da zbog sve veće ekonomske krize troškovi participacija postaju razlog za smanjenu dostupnost zdravstvene zaštite za veliki broj građana.

On smatra da je ovakav vidi pomoći građanima izvodljiv jer je zbog poskupljenja, a samim tim i većih poreza koji se naplaćuju od građana, došlo do rast javnih prihoda čime se hvale svi nivoi vlasti.

“Naime, participacija donosi određene prihode zdravstvenim ustanovama i svodi nepotrebna javljanja na manju mjeru. Ali u kriznim vremenima, koja očigledno nastupaju uz stalna poskupljenja osnovnih životnih namirnica i energenata u novčanicima građana u Srpskoj ostaje sve manje novca. Na taj način participacija postaje razlog za smanjenu dostupnost zdravstvene zaštite i može dovesti do prekasnog javljanja na liječenje”, upozorava Stanić, saopšteno je iz SDS-a.

On napominje da to može posljedično dovesti i do ugrožavanja života i zdravlja i zbog toga može postati skuplje i za zdravstveni sistem, jer je opšte poznato da je liječenje u ranim fazama bolesti efikasnije, a značajno jeftinije.

Stanić navodi da ukupni prihodi zdravstvenih ustanova od participacije u Republici Srpskoj iznose između 15 do 16 miliona KM godišnje.

“To nije zanemariv iznos, ali značajan dio tog iznosa koji se uzme od građana – pacijenata utroši se na plate onih koji u zdravstvenim ustanovama vrše tu naplatu. Često i medicinski radnici umjesto da se usmjere na liječenje i njegu pacijenata bave se naplatom participacije“, ističe Stanić.

Prema njegovim riječima, jedan od bitnih aspekata ovog momenta za ukidanje participacije je rast javnih prihoda.

“Rastu kako indirektni, tako i direktni prihodi od poreza. Direktni porezi koje prikuplja PURS i koji idu direktno u budžet RS, za pet mjeseci ove godine veći su za oko 156 miliona KM. Ako tome dodamo i povećanje indirektnih koje za RS iznosi najmanje 200 miliona KM za 5 mjeseci u zbiru je 356 miliona“, kaže Stanić i dodaje:

“Smatramo da iz tih dodatnih sredstava nije problem rebalansom budžeta obezbijediti 16 miliona KM, doznačiti ih FZO, a preko njega zdravstvenim ustanovama. Na ovaj način građani bi u cjelosti bili oslobođeni plaćanja, a zdravstvene ustanove ne bi bile oštećene za taj iznos“.

Stanić kaže da bi ukidanjem participacije Vlada Republike Srpske poslala jasnu poruku da joj je stalo do zdravlja i života građana, kao i da je svjesna njihovog teškog materijalnog položaja u nastupajućoj krizi.

“Mnogo toga smo izgubili, sačuvajmo zdravlje i život naroda”, poručio je Stanić.