Srpska udruženja uputila pismo Savjetu bezbjednosti UN: Pomozite da dođemo do pravde za žrtve

26.11.2021. | 10:26

Predstavnici udruženja proisteklih iz Odbrambeno-otadžbinskog rata uputili su pismo Savjetu bezbjednosti Ujedinjenih nacija u kojem traže podršku da, kako navode, nakon skoro 30 godina dođu do pravde za žrtve koje predstavljaju.

Prvi čovjek Boračke organizacije Republike Srpske i čelnici još osam srpskih udruženja naveli su da Međunarodni sud za bivšu Jugoslaviju sa sjedištem u Hagu skoro da se nije bavio srpskim stradanjem i žrtvama tokom rata u BiH od 1992. do 1995. godine.

“Nažalost, svjedoci smo da su i Tužilaštvo i Sud BiH prilikom procesuiranja ratnih zločina nastavili praksu Haškog tribunala, te su se u enormno malom broju bavili procesuiranjem lica koja su naredbodavci ili izvršioci strašnih zločina počinjenih nad Srbima. Imamo potrebu da vam ukažemo na neke od najočitijih primjera diskriminacije srpskih žrtava i na neprocesuiranje naredbodavaca i neposrednih izvršilaca tih strašnih zločina – navodi se u pismu.

Zločini nad Srbima, navodi se dalje, vršeni su sistematski tokom cijelog rata počev od napada na pripadnike Jugoslovenske narodne armije koji su se povlačili iz gradova u prvoj polovini 1992. godine pa sve do 1995. godine i progona cjelokupnog stanovništva zapadnokrajiških opština i strašnih zločina nad srpskim zarobljenicima na Ozrenu.

“Porazno je da skoro 30 godina nema pravde za nevine srpske žrtve iz kupreških sela Donji Malovan, Rilić, Zanaglina i Botun, te samog grada Kupresa. Još niko nije odgovarao za popaljena srpska sela u Podrinju. Sarajevo je skoro etnički čist grad, a broj Srba u njemu je na nivou statističke greške. Vjerujući da još postoji pravda i pravičnost, molimo vas da upotrijebite lični i autoritet institucija koje predstavljate da nam pomognete kako bi žrtve i porodice konačno dobile svoj smiraj, te da spriječite očiglednu diskriminaciju srpskih žrtava pred pravosudnim institucijama BiH”, navedeno je u pismu.

Predstavnici udruženja proisteklih iz rata uputili su prije dva dana i pismo glavnom haškom tužiocu Seržu Bramercu tražeći od njega da nadgleda novo suđenje oficiru tzv. Armije BiH Sakibu Mahmuljinu, prenosi GlasSrpske.