Sjećanje na 5.500 stradalih: U Šušnjaru obilježene 82 godine od ustaškog zločina

02.08.2023. | 14:22

U Memorijalnom spomen-kompleksu “Šušnjar” kod Sanskog Mosta obilježene su 82 godine od masovnog zločina u kojem su ustaše, od Ognjene Marije do Ilindana, 1941. pobile 5.500 Srba i 50 Jevreja.

Centralnom obilježavanju prethodila je liturgija u Hramu Svetih apostola Petra i Pavla u Sanskom Mostu, a nakon polaganja vijenaca i cvijeća i obraćanja zvaničnika u Šušnjaru, položeni su vijenci i cvijeće na spomenik u naselju Milin Birt.

Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Danijel Egić izjavio je danas da je stratište Šušnjar pokazatelj monstruozne genocidne politike Nezavisne Države Hrvatske /NDH/ koja nikad nije nazvana pravim imenom.

“To je bio genocid, sprovođen sistematski i planski nad srpskim narodom”, rekao je Egić novinarima u Memorijalnom kompleksu “Šušnjar” kod Sanskog Mosta.

On je podsjetio da je početkom Drugog svjetskog rata ovo područje tadašnje Bosanske Krajine bilo pretežno naseljeno srpskim stanovništvom i da se to nikako nije uklapalo u politiku NDH i državni plan koji je sprovodila – jednu trećinu Srba pokatoličiti, jednu pobiti i jednu protjerati.

“Ovdje je dio tog plana sproveden. Kao po pravilu, svoje zločine su izvršavali na velike srpske pravoslavne praznike. Ovdje je u tri dana ubijeno 5.500 mučenika srpske nacionalnosti iz Sanskog Mosta”, dodao je Egić.

Zamjenik načelnika opštine Oštra Luka Duško Došenović rekao je da se pod izgovorom da nemaju ljudstva i mogućnosti lokalne vlasti iz Sanskog Mosta ograđuju od obaveze da održavaju spomen-kompleks koji je proglašen spomenikom od najvišeg interesa BiH, te da je i ove godine opština Oštra Luka pokosila i uredila ovo mjesto stradanja.

“Ovdje na ovoj ploči je ime mog pradjeda Ilije Došenovića. Djed je pričao da su 1. avgusta došle snage NDH u naše selo i odveli sve muškarce radno sposobne. Tad je i moj pradjed odveden i ovdje je ubijen 2. avgusta”, rekao je Došenović.

Milenko Stojinović kaže da je njegova majka Milica Vidović imala 11 godina na današnji dan 1941. kada su njenih desetoricu braće, stričeve i stričevića pohvatali po selu Tomina i odveli na strijeljanje na Šušnjar.

“Taj užas koji je doživjela kao djevojčica ona je prenosila nama i ja se sjećam dobro iz djetinjstva njenih priča. I umrla je, a uvijek je nosila to kao poseban pijetet i zato naša porodica ima poseban pijetet prema žrtvama Šušnjara i svake godine dolazimo da odamo počast našim mučenicima”, rekao je Stojinović.

BORENOVIĆ: NIKADA NE ZABORAVITI SRPSKE ŽRTVE U ŠUŠNJARU

Predsjednik PDP-a Branislav Borenović prisustvovao je danas u Šušnjaru kod Sanskog Mosta parastosu i polaganju vijenaca i cvijeća u znak sjećanja na 5.500 žrtava ustaškog zločina u tom mjestu u Drugom svjetskom ratu i poručio da to nikada ne smije biti zaboravljeno.

“Prije 82 godine na Ilindan ustaški monstrumi ovdje su svirepo pobili 5.500 nedužnih Srba. Jedini grijeh tih ljudi je bio što su bili Srbi i što su željeli slobodu. Da se nikada ne zaboravi i da nas zlo koje je zadesilo naš narod uvijek opominje”, poručio je Borenović.

On je istakao da je ljudska dužnost i obaveza da se oda pošta svim stradalima koji su bili žrtve režima genocidne NDH, te da se mjesta i datumi stradanja pamte i zauvijek obilježavaju, saopšteno je iz PDP-a.

“Toliko dugujemo svima koji su postradali za svoj rod i zemlj”, rekao je Borenović.

Nakon pomena u Šušnjaru, Borenović je i kod obnovljene spomen-kosturnice u Vrhpolju, na mjestu gdje je ubijeno 590 srpskih civila, odao poštu nevinim žrtvama ustaškog pokolja.