Selman poručio da se procesi se vode bez pravnog osnova: Započeta reforma nikada završena

07.03.2024. | 21:48

Predsjednik Ustavnog suda Republike Srpske DŽerard Selman izjavio je da reforma pravosuđa u BiH započeta 2002. i 2003. godine nije dovedena do kraja, pa su se određeni procesi vodili i sada se vode bez ikakvog pravnog osnova.

“To su sve produkti nedovršenog projekta. Taj projekat se ne može dovršiti na silu ili po preporukama stranaca, jer definitivno neće, niti mogu da razumiju ono što mi ovdje radimo”, rekao je Selman, komentarišući proces koji se pred Sudom BiH vodi protiv predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika i v.d. direktora “Službenog glasnika” Miloša Lukića.

On je dodao da je potrebno da se steknu uslovi da se uđe u reformu koja bi bila blaža za pravni poredak i mentalitet BiH.

Kada je riječ o poskupljenju struje i odluci Ustavnog suda Srpske, Selman je pojasnio da na osnovu ove odluke ne može doći do poskupljenja, te pojasno kako je Ustavni sud utvrdio da odluka nije u saglasnosti sa Zakonom o električnoj energiji, a samim tim ni sa Ustavom.

“Regulator na nivou Republike Srpske treba da pročita našu odluku i on će iz te odluke moći vrlo jasno i precizno zaključiti šta u svojoj odluci ili nekoj novoj treba da radi i mijenja kako ne bi doveli građane Srpske u neravnopravan položaj”, pojasnio je Selman.

Selman je ukazao da je sud uradio svoj posao, kao i da je Ustav Srpske zasnovan na najsavremenijim principima i standardima, što je rekla i Venecijanska komisija.

On je pojasnio da se vlast u Srpskoj ne dijeli samo na zakonodavnu, izvršnu i sudsku, te da je četvrti stub ustavno-sudska vlast koja je krajnji tumač i čuvar Ustava.

Prema njegovim riječima, dejstvo odluka Ustavnog suda je specifično i oni koji odluče da u javnosti daju izjave o takvim odlukama ne poznaju materiju, nisu pročitali tekst i trebalo je prvo da se konsultuju sa stručnim ljudima, pravnicima.

“Hoćemo da dovedemo sve građane Republike Srpske u istu poziciju”, rekao je Selman večeras za Alternativnu televiziju.

Govoreći o štrajku radnika u pravosuđu, Selman je naveo da problem plata zaposlenih u ovoj oblasti datira od momenta kada je rađena reforma i podsjetio da je 2005. godine plata sudije Osnovnog suda bila 2.470 KM, a administrativnog radnika 490 KM i da je ta disproporcija i danas izražena.

“Sa ovakvim načinom organizovanja štrajka trpe stranke, građani i znam da je administraciji teško što se ovo dešava, radio sam te poslove, ali očito da bi u ovom momentu trebalo doći do hitnog sastanka između Sindikata i Ministarstva pravde”, ocijenio je Selman.

Govoreći o pravosuđu na nivou BiH, on je naveo podatak da je na nivou BiH, kada je on odlazio iz Ministarstva pravde, bilo neriješeno oko 2,5 miliona predmeta.