Selak očekuje hitnu reakciju nadležnih: Paljenje zastave Srpske napad na identitet naroda

26.06.2026. | 19:30

Ministar pravde Republike Srpske Goran Selak najoštrije je osudio paljenje zastave Republike Srpske, ocijenivši da je riječ o sramnom činu vandalizma i napadu na dostojanstvo Republike Srpske i njenog naroda.

“Paljenje zastave Republike Srpske je vandalizam inspirisan netrpeljivošću koju dio sarajevske političke scene godinama promoviše. Simboli su za svaki narod pitanje identiteta, a kada skrnavite simbole, vrijeđate i ponižavate cijeli narod”, poručio je Selak.

On je istakao da očekuje hitnu, efikasnu i nedvosmislenu reakciju nadležnih institucija, uključujući pronalaženje i procesuiranje odgovornih.

“Svako relativizovanje ovog krivičnog djela značilo bi saučesništvo i slanje poruke da su ovakvi napadi prihvatljivi. To se ne smije dozvoliti”, naglasio je Selak, koji je i lider SPS-a.

Selak je dodao da je zastava Republike Srpske svetinja i jedan od najvažnijih simbola njenog identiteta.

“Svi koji se prema zastavi Republike Srpske odnose nedostojno pokazuju da ne poštuju ni Republiku Srpsku ni njen narod i ne mogu biti dobrodošli u Srpsku”, zaključio je Selak.

Na društvenim mrežama pojavio se video-snimak na kojem se vidi kako grupa huligana skida sa jarbola i potom pali zastavu Republike Srpske, uz povike “Alahu ekber” i psovke.

Federalni portali prenose da se zastava nalazila na jarbolu postavljenom uz entitetsku liniju između Republike Srpske i FBiH.