SDS i PDP nanijeli trajnu štetu

02.12.2019. | 10:41

Izmjene i dopune Poslovnika Predstavničkog doma Parlamenta BiH, koje su usvojene na hitnoj sjednici u novembru, na snazi su od subote, a dio poslanika iz Republike Srpske koji je bio protiv predloženih rješenja tvrdi da je time pozicija Srpske narušena te da su šanse za promjenu stanja gotovo minimalne.

Izmjenu tog akta zatražili su poslanici SDS-a i PDP-a u Parlamentu BiH Mirko Šarović, Dragan Mektić, Branislav Borenović i Mira Pekić. Na to su se odlučili da bi, kako tvrde, odblokirali rad te institucije i kako bi bili usvojeni važni sporazumi za RS koji su “zarobljeni” u Parlamentu BiH zbog neformiranja vlasti.

SNSD nije želio da dostavi imena svojih kandidata za članove komisija dok bošnjačka strana ne odustane od politike uslovljavanja, ističući da prvo treba da bude imenovan predsjedavajući novog saziva Savjeta ministara BiH.

Prijedlog SDS-a i PDP-a je na glasanju podržao 21 poslanik iz FBiH, pet je bilo protiv i jedan uzdržan, dok je iz Srpske “za” glasalo pet poslanika, a devet je bilo protiv, odnosno Klub SNSD-a i Srpski klub.

Predstavnički dom će, prema izmjeni i dopuni Poslovnika koji je u petak objavljen u “Službenom glasniku BiH”, na prijedlog Kolegijuma odlučivati o članstvu u komisijama, ako klubovi poslanika ne dostave prijedloge u propisanom roku. Ako klubovi poslanika i Kolegijum doma ne postupe u skladu sa navedenim, onda će Predstavnički dom, na prijedlog klubova poslanika koji su dostavili prijedloge, odlučivati o članstvu u komisijama.

SNSD je, u međuvremenu, dostavio imena kandidat za članove u parlamentarnim komisijama jer su napravljeni novi koraci u cilju formiranja vlasti, a iz te partije juče su izrazili bojazan da je stupanjem na snagu izmjena i dopuna Poslovnika opasno oštećena Srpska što će se teško moći ispraviti.

Zamjenica šefa Kluba SNSD-a u Predstavničkom domu Snježana Novaković-Bursać ističe da je to što je urađeno jedna vrsta izdaje. Ponovila je da je to pogubno jer se prvi put zvaničnim aktom pruža mogućnost nepostojanja zaštitnog mehanizma iz Srpske od najmanje jedne trećine u članstvu.

Snježana Novaković-Bursać / Foto: Screenshot / N1

– To je najveći problem koji može da se dogodi u budućnosti. Komisije će se, iako u trećem koraku, moći formirati na bilo koji način. Ostavljena je mogućnost na volju neke buduće entitetske većine, koja može suštinski da bude i manjina, da odlučuje o sastavu komisija i na taj način usmjerava rad Predstavničkog doma. Može se desiti derogiranje volje birača u Srpskoj – istakla je Novaković-Bursać za “Glas Srpske”.

Komisije su, pojasnila je, veoma značajne jer na zakonska rješenja mogu gotovo jednako da reaguju kao Savjet ministara koji je predlagač.

– Jednostavno, ne vjerujem će se moći išta mijenjati kada je riječ o Poslovniku doma. Sve većine koje su formirane na bazi izbornih predstavnika iz FBiH su imale tendenciju umanjenja nadležnosti RS. To i sada imamo u ovom aktu, i čisto sumnjam da će se stvoriti većina iz FBiH koja bi nama bila potrebna za izmjenu – rekla je Novaković Bursać.

Predsjednik Srpskog kluba Nenad Stevandić kaže da je SDA iskoristila želju SDS-a i PDP-a da ostanu na funkcijama.

– To je trajno oslabljena pozicija Srpske i ne znam kako ćemo je moći popraviti. Ništa u BiH nije trajno, a mi moramo da budemo trajne pameti i da ne dozvolimo da se Srpska kasnije dodatno oskrnavi – zaključio je on.

Na moguće posljedice prilikom rasprave o prijedlogu izmjena upozorila je i zamjenica predsjedavajućeg Predstavničkog doma Borjana Krišto (HDZ BiH), ističući da bi normalna procedura za izmjenu Poslovnika bila formiranje komisije u kojoj bi bili zastupljeni klubovi i nezavisni poslanici jer, kako je rekla, svaka pojedinačna rješenja nisu doprinos miru, političkoj i svakoj drugoj stabilnosti. Stalne komisije u domu su ustavnopravna, za spoljne poslove, za spoljnu trgovinu i carine, za finansije i budžet, za saobraćaj i komunikacije te za ostvarivanje ravnopravnosti polova.

Zaključak

O posljednjim potezima u Predstavničkom domu Parlamenta BiH, oglasila se i Narodna skupština RS. Na zasjedanju koje je održano prije hitne sjednice u Sarajevu usvojen je zaključak kojim NSRS obavezuje predstavnike RS u Predsjedništvu BiH, Predstavničkom i u Domu naroda Parlamenta BiH te u Savjetu ministara, da ne učestvuju u mijenjanju Poslovnika o radu i drugih akata na način da se tim izmjenama smanjuje broj predviđenih srpskih glasova i glasova iz RS za donošenje odluka iz njihove nadležnosti.

 

Izvor:(Glas Srpske)