Savjet ministara BiH utvrdio pregovarački tim: Fronteks na granici u februaru

14.12.2023. | 07:13

Nakon što su u Savjetu ministara pale sve prepreke kada je riječ o tekstu sporazuma koji bi BiH trebalo da potpiše sa Agencijom za evropsku graničnu i obalsku stažu (Fronteks) nadležni otkrivaju koje su dalje procedure i kada bi na granice trebalo da stigne pojačanje iz Evropske unije.

Naime, nakon blokada od strane bošnjačkih ministara na sjednici Savjeta ministara u utorak utvrđen je novi tekst prijedloga osnova za vođenje pregovora i zaključivanje sporazuma između BiH i EU o operativnim aktivnostima koje sprovodi Fronteks.

– Bošnjački političari nisu htjeli da pristanu na prethodno usaglašeni dokument. Nakon minimalnih intervencije oni su pristali na taj novi tekst okvira za vođenje pregovora. Nakon što je to usaglašeno, sada će pregovorački tim koji je sastavljen započeti pregovore sa predstavnicima Fronteksa. Oni će se kretati u zadatom okviru, odnosno ne mogu izaći izvan njega i ne mogu se dogovarati o onome što nije predviđeno u okviru za pregovore – kazao je “Glasu Srpske” ministar bezbjednosti BiH Nenad Nešić.

Vjeruje da će pregovori ići brzo i lako, jer je, kako navodi, do sada imao više sastanaka sa evropskim zvaničnicima na kojima ih je upoznao sa ustavnom strukturom BiH i o unutrašnjoj specifičnosti same zemlje.

– Očekujem već da do kraja januara imamo potpisan sporazum sa Fronteksom. Dakle, veoma brzo ćemo imati pripadnike evropske granične agencije na našim granicama, a to je važno s obzirom na migrantsku krizu, ali i značaj da BiH bude dio evropske kolektivne bezbjednosti – poručio je Nešić.

Uslovi za dolazak pripadnika evropske granične agencije na granice BiH, koji su ranije spominjani, Nešić naglašava, ostaju i dalje na snazi.

– Pripadnici Fronteksa neće moći preuzimati samostalno određene akcije, nego će moći djelovati samo u skladu sa zahtjevima naših bezbjednosnih agencija. U razgovoru sa evropskim zvaničnima potvrđeno mi je da oni na to pristaju. Takođe tražili smo da imaju samo imunitet tokom radnom vremena, odnosno osmočasovni imunitet. Pored toga, uz pripadnike Granične policije i Fronteksa na granici će biti uključeni i pripadnici entitetskih i kantonalnih ministarstava unutrašnjih poslova – zaključio je Nešić.

Sporazum sa Fronteksom jedan je od ključnih preduslova koje je Evropska komisija postavila da bi BiH u martu mogla otvoriti pristupne pregovore sa EU.

Priča o potpisivanju sporazuma sa evropskom agencijom otvorena je u vrijeme dok je BiH bila na vrhuncu migrantskog talasa. EU je, naime, ponudila BiH sporazum prema kojem bi Fronteks pomagao domaćim službama da suzbiju nezakonitu migraciju i prekogranični kriminal, naglašavajući da saradnja sa partnerima uključuje i raspoređivanje njihovog osoblja. BiH i Fronteks su krajem 2018. godine parafirali sporazum, ali on nije stupio na snagu, jer ga nije odobrilo Predsjedništvo BiH, u čijoj je nadležnosti i potpisivanje međunarodnih sporazuma.

Dva tadašnja člana Predsjedništva BiH Šefik Džaferović i Željko Komšić glasala su u februaru 2020. godine za sporazum, ali je protiv bio tadašnji srpski član Milorad Dodik.

Dodik je sporazum s Fronteksom proglasio “destruktivnim po vitalni entitetski interes RS”, a nakon toga je republički Parlament s dvije trećine glasova poslanika potvrdio Dodikov veto da bi se tako zadržavali migranti u BiH pa samim tim pomenuti sporazum nije stupio na snagu.

Posljednji u regionu

BiH je jedina zemlja u regionu koja još nema sklopljen sporazum sa Fronteksom, uprkos činjenici da je izložena sve jačem migrantskom talasu, a sama nema kapaciteta za efikasan nadzor nad svojim granicama.