Republika Srpska tražila uzdržanost: Predstavnik BiH glasao za rezoluciju o Ukrajini

23.02.2023. | 23:17

Delegacija BiH u Generalnoj skupštini UN-a podržala rezoluciju o Ukrajini iza koje stoje zapadne zemlje, iako su predstavnici Republike Srpske tražili da BiH ostane neutralna.

Iz Kabineta srpskog člana Predsjedništva BiH upućen je dopis Elmedinu Konakoviću, ministru spoljnih poslova BiH, u kojem je zatraženo da predstavnik BiH bude uzdržan jer nije postignuta saglasnost troje članova Predsjedništva.

“Kako ste se Vašim dopisom od 22. februara 2023. godine oglušili o stav Predsjedništva BiH u vezi sa pridruživanjem i kosponzorstva predmetne rezolucije, Kabinet srpskog člana Predsjedništva BiH od Ministarstva inostranih poslova zahtijeva da sadržaj svojih instrukcija prema diplomatsko-konzularnoj mreži BiH, uključujući i konkretan slučaj, striktno uskladi sa stavovima Predsjedništva”, navodi se u dopisu, prenose “Nezavisne novine“.

O ovom je govorio i Milorad Dodik, predsjednik Republike Srpske, istakavši da je u MIP-u ovakvom instrukcijom o glasanju u UN-u nastavljena stara praksa.

“Protiv ovoga je bila predsjedavajuća Željka Cvijanović, srpski član Predsjedništva BiH”, rekao je Dodik.

Rezolucija se usvaja povodom prve godišnjice od početka rata, a juče tokom večeri po našem vremenu trebalo je da bude stavljena na glasanje, što se do zaključenja ovog broja nije desilo.

Zemlje predvođene Zapadom podržavaju ukrajinsku rezoluciju, koja osuđuje napad Rusije na Ukrajinu, i traži njeno povlačenje iz Ukrajine, dok Rusija pokušava okupiti zemlje oko amandmana na rezoluciju koje je predložila Bjelorusija, u kojima se ne spominje uloga Rusije, već samo poziva na pregovore.

I rezolucija Zapada poziva na pregovore, ali ističe da je potrebno očuvati teritorijalni integritet i suverenitet Ukrajine. Kako navodi britanski “Guardian”, Ukrajina vjerovatno neće dobiti sve ono što je tražila, uključujući i eksplicitan poziv na uspostavljanje posebnog međunarodnog tribunala za ratne zločine koji bi Vladimiru Putinu, predsjedniku Rusije, trebalo da sudi za zločin agresije i zločine protiv čovječnosti.

“Zapad i dalje nije ujedinjen oko mehanizama i funkcionisanja posebnog tribunala i dio zemalja u proukrajinskoj koaliciji bi to vjerovatno vidio kao korak predaleko”, piše “Guardian”.

Linda Tomas Grinfild, ambasadorka SAD, rekla je da će glasanje o rezoluciji biti istorijsko jer će pokazati kako nacije vide pitanje uspostavljanja mira u Ukrajini.

I Žozef Borel, visoki predstavnik EU za spoljnu politiku i bezbjednost, je u govoru istakao da EU stoji uz Ukrajinu i da će podržati njenu rezoluciju, pozivajući ostale zemlje da je takođe podrže.

Vasilij Nebenzja, ambasador Rusije, je pozvao Skupštinu da usvoji amandmane koje je predložila Ukrajina, ustvrdivši da bi usvajanje ovakve rezolucije spriječilo uspostavljanje mirnog rješenja.

“Neophodno je podržati izbalansirane amandmane koje je predložio moj bjeloruski kolega. Ako ne budu usvojeni, dokument će biti jednostran i odvojen od realnosti”, rekao je on.

Rezolucija koju podržava Zapad, a koju je sponzorisalo 60 zemalja, poziva na postizanje brzog, sveobuhvatnog, pravednog i trajnog mira u skladu s principima Povelje UN-a, potvrđuje posvećenost UN-a suverenitetu, nezavisnosti, jedinstvu i teritorijalnom integritetu Ukrajine i zove na trenutan prekid neprijateljstava.

“Zahtijevamo da Rusija odmah i u potpunosti bez uslovljavanja povuče svoje vojne snage s teritorije Ukrajine”, naglašeno je.