Rasprava zbog VSTS RS: Opozicija optužila vladajuće da su pobjegli i odgovornost prebacili na poslanike

10.02.2022. | 12:30

U okviru rasprave o Nacrtu zakona o VSTS Republike Srpske na današnjoj sjednici NSRS opozicija je pitala poslanike SNSD-a kao predlagače kada zakon stupa na snagu, te im prigovorili da su izdali zaključke NSRS kojima se do daljnjeg predstavnicima Srpske zabranjuje djelovanje u zajedničkim institucijama BiH.

Poslanik PDP-a Igor Crnadak je direktno prozvao predsjendika Vlade RS Radovana Viškovića, predsjednicu RS Željku Cvijanović, člana Predsjedništva BiH iz RS Milorada Dodika i ministra pravde Antona Kaispovića da su se prepali posljedica i svu odgovornost prebacili na poslanike u Narodnoj skupštini.

“Ova rasprava je objedinila sve što je negativno u ovoj vlasti. Rasprava počinje navodnim sukobom SDA i SNSD. Narode, odbacite sve što slušate kad se ove dvije stranke svađaju. To je prevara. Ja sam za i PDP je da imamo svoj VSTS i da budemo nezavisna republika. Ako to može. Ako to ne može i ako je sve ovo vaša prevara onda nismo za to“, rekao je Crnadak kazavši da ovaj zakon treba zvati Mazalicin zakon.

“Svi su pobjegli. Zašto je prekršen zaključak da se zadužuje Vlada RS da pripremi i uputi NSRS ovaj zakon. A ovo je prijedlog poslanika. Bojite se odgovornosti. I tražili ste da se zaduže za ovo poslanici jer imaju imunitet. A ako se već bojite recite čega se bojite. Ako radite zakonitu, poštenu stvar čega se bojite. Danas ne bi bilo RS da su se Srbi ponašali kukavički kao ova Vlada. Ako je ovo toliko važan zakon zašto nije došao Milorad Dodik da stane za ovu govornicu i da ga predloži pa neka i usput izvrijeđa nas. Gdje je predsjednica RS, gdje je predsjednik Vlade, gdje je ministar pravde? Ne, Mazalica nosi to. Neka se na njega sruši sve što ne treba. To nije ljudski i prvi put stojim uz Mazalicu“, rekao je Crnadak.

Na ove navode poslanik SNSD-a Srđan Mazalica je odgovorio pričom o izdaji PDP-a i SDS-a.

“Doživljavam Igora Crnatka kao portparola stranih ambasada i političkog Sarajeva. Ono što on govori su zapravo leci koje iz aviona bacaju strane ambasade i ono što on govori je najbolji pokazatelj svega onog što smeta političkom Sarajevu i stranim ambasadama. To je dobar putokaz. Zašto je Crnatrku sporno da su predlagači poslanici. Ako to boli Crnatka, onda to boli i političko Sarajevo i strane ambasade“, rekao je Mazalica i dodao:

“Vidim da vas boli i to što SNSD ima četiri delegata u Domu naroda. A to vas boli jer nemate dva delegata u Domu naroda i to smanjuje kapacitet za izdaju RS članova SDS-a i PDP-a“, rekao je on.

Kako objašnjava, PDP i SDS su samo jednim potezom uništili mogućnost da RS može da utiče na to kako se formira Savjet ministara.

“Vi ste tu mogućnost ukinuli poslovnikom. Za to im nije trebao OHR, nisu trebali Bošnjaci, dovoljni su bili podanički poslanici u Predstavničkom domu, par izdajnika Srba iz PDP-a i SDS-a. Nažalost ste to vi uradili“, rekao je Mazalica navodeći da je zakon o VSTS RS dobar zakon jer će obezbijediti više efikasnosti i transparentnosti.

Nedeljko Glamočak iz SDS-a pozvao je poslanike da se ne prave Englezi, jer svi znaju šta je stvarni razlog donošenja Nacrta zakona o VSTS RS.

“NSRS je donijela dva referenduma o pravosuđu. Prvi referendum je povučen nakon priče o strukturalnom dijalogu. Drugi referendum je donesen pred izbore, a povučen nakon izbora. Nikada nije objavljen u Službenom listu. Posljednja četiri mandata predsjednik VSTS BiH je iz RS i sve je bilo uredu dok se nisu desile neke smjene”, poručio je Glamočak.

Oglasila se i Jelena Trivić koja je rekla da je njoj i ono juče i danas parodija.

“Sa sjednica izlazimo, jer nećemo da učestvujemo u farsi”, rekla je Trivić.

Kaspiović: VSTS Republike Srpske obezbjeđuje samostalnost, nezavisnost

Ministar pravde Republike Srpske Anton Kasipović izjavio je da Visoki sudski i tužilački savjet (VSTS) Republike Srpske obezbjeđuje samostalnost, nezavisnost, nepristrasnost, stručnost i efikasnost sudstva i tužilačke funkcije, ističući da je Srpskoj takav VSTS neophodan.

“Neophodan je i u smislu vladavine prava i u smislu života i prava građana u Republici Srpskoj”, rekao je Kasipović u Narodnoj skupštini Srpske tokom poslaničke rasprave o Nacrtu zakona o VSTS Republike Srpske.

On je istakao da činjenica da su predlagači ovog nacrta zakona narodni poslanici znači da se realizuje zaključak Narodne skupštine, te naveo da se podrazumijeva da je Vlada Republike Srpske i Ministarstvo pravde radilo na pripremi ovog zakona.

“Smatram važnim da organizujemo vrlo ozbiljno i ekspeditivno javnu raspravu, ali da, osim svih koje pozivamo, obavimo i razgovore u vezi sa stavom pravosudne zajednice”, rekao je Kasipović.